Yaşlılık Düşüncelerde Başlar

ygafmin tarafından 31 Ağustos 2012 tarihinde Güzellik kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 53 ve yorum yapan kişi sayısı Yorum Yapılmadı.

Hemen Başla

Beden sağlığının en önemli uzantılarından biri olan genler dışında fiziksel faktörler de yaşlanma sürecinde önemli bir rol üstleniyor.
Biliyor musunuz, aslında yaşlılık fiziksel olarak cildimiz­de başlamadan önce düşüncelerde kendini gösteriyor. Ne ka­dar olumsuz düşünürsek ve kendimi yaşlı hissedersek vücudun yaşlılık süreci de o derece erken başlıyor.

Beden sağlığının en önemli uzantılarından biri olan genler dışında fiziksel faktörler de yaşlanma sürecinde önemli bir rol üstleniyor.
Biliyor musunuz, aslında yaşlılık fiziksel olarak cildimiz­de başlamadan önce düşüncelerde kendini gösteriyor. Ne ka­dar olumsuz düşünürsek ve kendimi yaşlı hissedersek vücudun yaşlılık süreci de o derece erken başlıyor.

Beynimizde oynattığımız sinema sahip olduğumuz düşün­celerin zaman içinde yaşlanmayı geciktirdiğini ortaya koyuyor. Yapılan bir araştırmaya göre optimistlerin yaşlanma sürecinin, kafalarında olumsuz düşüncelerin dolaştığı kişilere oranla da­ha yavaş gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Bunun en önemli ne­denlerinden biri; düşünme yeteneği ve beden arasında bir iliş­ki bulunması…
Beden sağlığının en önemli uzantılarından biri olan genler dışında fiziksel faktörler de yaşlanma sürecinde önemli bir rol üstleniyor. Teksas Universitesi’ndeki bilim adamları 1558 yaşlı insan üzerinde yaptıkları testlerde, olumlu duygular ve kırıl­ganlığın ilk belirtileri arasında bir bağlantı olup olmadığı araş­tırdı. Yaşlanma sürecinde öncelikle kilo kaybı, hayal kırıklıkları ve yürüme hızı gibi faktörlerin önem kazandığı ortaya çıktı.

Ve şaşırtıcı bir sonuca varıldı; geleceğe olumlu bakan kişiler, belirgin bir şekilde daha az kırılganlık gösteriyordu.

Güzel düşüncelerin neden bedeni genç tuttuğu ve bu süre­cin nasıl işlediği bilim adamlarınca henüz tam anlamıyla açık­lığa kavuşturulmuş değil. Yine de pozitif bir davranışın vücu­dun kimyasal dengesini değiştirerek doğrudan bedensel sağlık üzerinde etkili olduğu üzerinde duruyorlar. Örneğin henüz cevaplanamamış sorulardan biri de, bağışıklık sistemine doğru­dan etki eden mekanizmanın nasıl işlediği. Dolaylı bir etkinin olduğu da bu durumda üzerinde düşünülmesi gereken konu­lardan biri olabilir. Çoğu durumda optimistler bedensel ve ruh­sal sağlığımız üzerinde olumlu etkileri bulunan sosyal bir ağ sistemine dikkat çekiyorlar.

Eğer sağlıklı ve kırışıksız bir yaşam sürdürmek istiyorsanız, ken­dinizi rahatlatmaiı ve günün ardından olumlu bir düşünceye sahip olmalısınız. Nasıl mı?

Geçmişe sünger çekin
Bakışlarınızı bir kez geçmişe bir kez de geleceğe çevirin. Geçmişi karlarla örtmek size fazla bir şey kazandırmayacak aksine üzülmesine neden olacaktır Bir sonraki hatalarınızda ya da düşüşlerinizde başınızı duvarlara vurmak yerine, iç sesi­nize kuvvetli bir şekilde “dur” deyin. Ve tüm dikkatinizi şu an­da yaşananlara çevirin.

Pencerenizi temizleyin
Hayatı daha geniş bir pencereden görmeyi deneyin. Bunun ıik adımı evinizin pencerelerini sembolik nedenler dolayısıyla temizlemek. Böylelikle hem ışığın hem de güneşin evinize girmesini sağlamış olacaksınız. Bu, ruhunuza da iyi gelecektir. Çünkü vücut ışık etkileriyle mutluluk hormonu olan seroto-nin üretmeye başlar. Öyleyse; mümkün olduğunca dışarı çıkın ve temiz hava almaya gayret edin.

Kirlerden arının
Hayır, evde değil, günlük yaşamınız içinde… Sabah uyandığı­nız andan itibaren hayatınızdaki birkaç kirli alışkanlığınızdan vazgeçebilirsiniz. Ve kendinize yeni alışkanlıklar edinebilirsi­niz. Belki akşamları yemek sonrası parkta yürüyüş yapmak ya da en yakın markete bisikletle gitmek gibi… Önemli olan, bir­kaç alışkanlığınızdan vazgeçmiş olmanız

Olumsuzlukları hayatınızdan söküp atın
Sadece lekeli jean pantolonunuza değil artık arkadaş olarak bile değer vermediğiniz isimlere hayatınızda yer yok. Sizin özel yaşantınızı en az sizin kadar iyi bilen yakın arkadaşınız bu­gün bebek bezlerinden ve veli toplantılarından söz ediyorsa ilişkinize bir es vermenin zamanı gelmiş demektir.

Beşli listesi
Gelecek yarı yıl için bir plan yapın. Kendinize bu süre içinde gerçekleştirmeyi istediğiniz beş temel hedef belirleyin. He­defe giden yolda merdivenleri teker teker çıkın ve bir tane­sine ulaştığınız anda kendinizi ödüllendirin.

Konuya ait etiketler

Görüşlerinizi bize yazın