Ruj rengine karar verirken dikkat

ygafmin tarafından 18 Mart 2015 tarihinde Güzellik kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 78 ve yorum yapan kişi sayısı Yorum Yapılmadı.

Hemen Başla

Estetik bir gülüş için, diş etinize göre ruj seçin.

Sadece rengini ya da ambalajını beğendiğiniz için ruj almaya son vermenin vakti geldi. Diş Hekimi Alper Çıldır “Diş hekimliği sanatının esas ürünü dişler olsa da aslında bu sanatın bütünlüğü yüz estetiği ile sağlanıyor” diye başladığı konuşmasında diş eti rengine göre ruj seçmenin püf noktalarıyla, hangi diş ve dudak yapısına nasıl estetik uygulamalar yapılması gerektiğini anlattı.

Alt dudağı kalın olanlara kelebek kanadı modeli

Estetik diş hekimliğinde dişlere verilen formun mükemmel olabilmesi için dudaklar ve komşu dokuların önemini vurgulayan Çıldır, alt dudakları kalın olan bir kişide üst ön iki keser dişi geniş işlemek gerektiğini söylüyor. “Bu dişler işlenirken yanındaki dişlerin üzerine bir miktar taşması istenir. Kelebek kanadı modeli olarak adlandırılan bu görünüm sayesinde kişinin alt ile üst dudak kalınlığı arasındaki uyumsuzluk dengelenmiş olur ve gülüş sırasında dikkat, dudaklardan çok olması gerektiği gibi dişlere çekilir” diyor.

Üst dudağı ince olanlarda üst dişler dişlek

Üst dudağı ince olan bir kişide, üst dişlerin hafif dişlek yapılabileceğini anlatan Çıldır, “Bu sayede dişler hafif öne alındığından ince olan dudak desteklenmiş ve üst dudağın az görünen pembe alanının görünümü de artırmış olur. İnce olması nedeniyle belirgin olmayan ve gülüş sırasında iyice silikleşen dudaklar, daha dolgun ve daha estetik bir görünüme kavuşacaktır. Ayrıca yaşın ilerlemesiyle dudak çökmesinin de bu şekilde önüne geçilebilir” diyor. 

Kalın dudaklılara geniş ve ince dişler 

Kalın ve etli dudakları olan kişilerde dişlerin geniş ve ince olması gerektiğini belirten Çıldır, “Bu kişilerde kare diş formu tercih edilir. Özellikle üst dişler, dudağı pasif bırakacak şekilde konumlanmalı; üst dudakta gerginlik ve stres yaratmamalı” diyor.

Diş etleri açık pembe olanlara açık tonda makyaj

“Dişlerin istenilen görünümünü sağlayabilmek için dudak makyajında uygun renk ve materyal seçilmeli. Diş etleri açık pembe renkte ve diş rengi de çok beyaz olan kişilerde açık tonlu makyaj yapılmalı, koyu olanlarsa tam tersi; açık renkten kaçınmalı. Çünkü böyle bir durumda gülüş sırasında ilk göze çarpan dişetleri olur. Halbuki gülüş sırasında esas görünmesi istenilen diş ve dudak arasındaki uyum. Dişeti kesinlikle dikkat çekmemeli.’ diyor.

Konuya ait etiketler

Görüşlerinizi bize yazın