Sütyen Kullanmak ?

Dr. Kerem: “Sütyen Kullanmanın Meme Sağlığına Kesinlikle Bir Zararı Yoktur”

 

Son günlerde kamuoyunda tartışılan, kadın iç giyimi parçası sütyenin; bazı kadınlar yararlı, bazı kadınlar ise zararlı olduğunu savunuyor. Bu konudaki soruları cevaplandıran Uluslararası Estetik ve Plastik Cerrahi Derneği (ISAPS) üyesi Estetik Cerrah Op.

Son günlerde kamuoyunda tartışılan, kadın iç giyimi parçası sütyenin; bazı kadınlar yararlı, bazı kadınlar ise zararlı olduğunu savunuyor. Bu konudaki soruları cevaplandıran Uluslararası Estetik ve Plastik Cerrahi Derneği (ISAPS) üyesi Estetik Cerrah Op. Dr. Metin Kerem, sütyen kullanmanın meme sağlığına kesinlikle bir zararı olmadığını söyledi.

Op. Dr. Metin Kerem, “Sütyen kullanmanın meme sağlığına kesinlikle bir zararı yoktur. Aksine normal boyutlarda ve üzerinde göğüslere sahip olan her kadın sütyen kullanmalıdır. Düzenli sütyen kullanımı göğüs sarkmasını geciktiren bir faktördür” dedi. Sütyen gerekliliğinin göğüs boyutu ile birebir ilişkili olduğunu belirten Kerem, küçük göğüslü kadınların bu anlamda daha rahat olabileceğini söyledi. Dr. Kerem, şöyle devam etti:

“Küçük göğüsler daha hafif olduğundan yer çekiminden daha az etkileniyor ve kolay kolay bozulmuyorlar. Bu anlamda küçük göğüslü kadınlar aslında çok daha şanslı. Çünkü gebelik ve emzirme dönemlerinden sonra dahi bu tip göğüsler daha çabuk toparlanıyor. Bir problem olsa dahi bunu basitçe bir meme protezi yerleştirerek çözebiliyoruz. Oysaki iri göğüslü kadınlar özellikle doğum sonrası küçültme ve/veya dikleştirme gibi daha detaylı operasyonlara ihtiyaç duyabiliyorlar.”

SÜTYEN KULLANILMAZSA NE OLUR?

Dr. Metin Kerem, sütyen kullanılmazsa göğüslerin yer çekimine yenik düşeceğini ifade etti. Sütyen kullanımının amaca göre değişeceğini kaydeden Kerem, “Günümüzde pek çok kadın sütyeni göğüslerini dik ve dolgun göstermek için kullanıyor ki bu da çoğu zaman anlaşılıyor. Özellikle gece elbisesi, gelinlik gibi özel kıyafetlerde sütyen dolguları çok itici durabiliyor. Bu tür elbiseleri taşımanın en güzel yolu sütyensiz olmak, ancak bunun için genelde bizim yardımımız gerekiyor. Meme protezi operasyonu yaptıran kadınların ilk yaptığı şey, bu sütyenlerle vedalaşmak oluyor. Doğal göğüs boyutu iri olan kadınlar ise, bunu saklamak için sütyen kamuflajına başvurabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

Sütyen seçiminin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, sütyenin göğüslerin en iyi dostu olduğunu vurgulayan Dr. Kerem, sütyensiz giyimin moda olsa bile devamlı olarak sütyensiz olmanın doğru olmadığını sözlerine ekledi.

Kaynak: IHA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: