Meyvelerin yenileyici ve enerji verici özellikleri

ygafmin tarafından 31 Ağustos 2012 tarihinde Güzellik kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 33 ve yorum yapan kişi sayısı Yorum Yapılmadı.

Hemen Başla

Doğayla iç içe yaşayan halklar, egzotik bitkilerin güzellikleri üzerindeki etkilerini biliyor. Parlak saçlarını ve ışıldayan ciltle­rini işte bu bitkilerin güçlerine borçlular. Kozmetik laboratuvarları da onların bu doğal reçetelerinden yola çıkarak modern bakım ürünlerini geliştirme yolunu seçiyorlar. Hindistancevizi-nin yüzde 70′i yağdan oluşuyor. Ve bu yağ cildin kendi yağıyla büyük benzerlikler taşıyor. Güneşten yanmış hassas ciltleri te­davi ediyor, kurumuş saç uçlarını ve solgun ciltleri eski sağlığı­na kavuşturuyor, ellere ve ayaklara banyo yağı olarak hizmet ediyor. Kremlerin içeriklerinde yer aldığında ise pürüzsüz görü­nümlerine yardımcı oluyor. Özel bir hindistan cevizi meyvesin­den elde edilen “babassu yağı” da anti komedan olarak siyah noktalara aman vermiyor. Bu bakım ekstresi, özellikle karma ciltler üzerinde oldukça etkili. Güney güneşiyle olgunlaşan bit­kiler yenileyici ve ısı veren enerjileriyle öne çıkıyor. Bilim adamları bu meyveleri etkili içerikleriyle özelikle yaşlanmaya karşı geliştirdikleri ürünlerinde kullanmayı tercih ediyorlar. Mesela nar ve kakao nun cildi gerginleştirici özelliği vardır. Ös-trojen benzeri phyto hormonlarına sahip olan nar özellikle ka­buğunun, hücreleri güçlendirici ve gerginleştirici etkisi bulu­nuyor. Kakao çekirdekleri ise içeriğindeki protein ve hücre yapılandırıcı maddeleriyle cildi hızlı gerginleştiriyor. Kakao ya­ğındaki polifenoller ve özel bileşenler kolajenler ve elastin do­kularını güçlendirici etkileri bulunur.

Özellikle Asya ülkelerinde yetişen “lemon grass”dan elde edilen esansiyel yağın ise zihni canlandırıcı özelliği vardır. Cil­di harekete geçiren etkisi nedeniyle de gerginleştirici bakımlar­da tercih ediliyor. Aslan ağzı ise cilt yüzeyindeki iritasyonlan hafifletirken, yenileyici etkisiyle kollajen üretimine yardımcı oluyor. Tüm bu özellikleri aslan ağzının ilk kırışıklıkların görül­düğü hassas ve özel bakım gereksinimi olan ciltlerde önem ka­zanmasına neden oluyor.

Meyve, baharat, aloe vera ya da deniz tuzları gibi doğal mad­delerden yararlanan doğal kozmetik ürünleri, cildin bakımını da doğal yollarla sağlıyor. İyi olan; kozmetik dünyasının güzel­liğimiz için yine doğal kaynaklardan ilham alması. Kremlerden banyo yağlarına, pudralardan göz kalemlerine kadar…

Ayva, özellikle genç ciltlerde oldukça etkili. Çünkü bileşi­mindeki ekstreler cildin nem kaybını önlüyor ama onu yağ ile beslemiyor. Dolayısıyla ilk kırışıklıklar ayvayla büyük ölçüde hafifliyor. Avokado yağı çok kuru ciltlerin adeta S.O.S. bakımı­dır. Bu inanılmaz meyve, cildi özellikle kurumaktan koruyor, bağ dokusunu gerginleştiriyor ve nem kaybını önlüyor. Böyle­likle cildin en kuru bölgelerinde bile pürüzsüzlüğünü kaybet­mesini geciktirir.

Konuya ait etiketler

Görüşlerinizi bize yazın