Dudak makyajı tüyoları

Türkiye’nin en güzel kadınlarının makyajını yapan, makyaj artisti Burçin Göksu’dan doğru makyaj için gereken püf noktaları ve bilinmeyen detaylarını öğreneceğimiz üçüncü haftadayız.. 

Burcu Esmersoy, Tanem Sivar, İvana Sert, Özge Ulusoy, Çağla Şikel ve daha birçok ünlü, O’nun ışıltılı dokunuşlarıyla ekrana çıkıyor.

Bu hafta dudak makyajı hakkında bilgilendiriyor bizi Göksu. 

Kullandığınız rujun renginden yapısına kadar, profesyonel çalışmaları ve tecrübeleri sayesinde yakaladığı püf noktaları ve kısa yolları adım adım anlatıyor.

Şimdi kaş, göz gibi yüz çalışmalarının yanı sıra dudak makyajının önemini masaya yatırıyoruz.

Rujunuzda kalıcılık

Rujunuzu sürmeden önce dudaklarınıza biraz fondöten sürüp pudralayın. 

Dudağınızda bir kabuklanma söz konusu ise dudak nemlendiriciler yahut vazelin tarzi bitkisel yağlı kremlerle nemlendirebilirsiniz.

Ben dudak çalışmalarımda ilk önce dudak kalemi kullanırım. Tabii, kullandığınız kalem rujunuzun rengi ile aynı tonda olmalı, ilk kontür çalışmamı çerçeveyi yaptıktan sonra, ya fırça yardımıyla ya da serçe parmak yardımıyla yaparım. Bu da net görünen dudak çizginizi hafif yumuşatır doğal hale getirir. (bu bahsettiğim doğal renk seçimlerinde uyguluyorum) Daha sonra da, dudağın içine aynı kalemle ruj sürer gibi doldurarak boyarım. 

Bu işlemdeki amacım; hem rujun dayanıklılık süresinin artması hem de rujun göründüğü renk ile dudağa uyguladığımız rengin aynı tonu yakalamasını sağlamak. Bundan sonraki işlem ise, bir kat ruj sürün ve fazlasını almak için iki dudağınızın arasına bir kağıt mendil koyup dudaklarınızı bastırarak kapatın. Devamında 2.katı uygulayın.

Oluşan kötü görünümü önlemek çok kolay: Rujunuzu sürdükten sonra baş parmağınızı ağzınıza koyun (çocukların parmak emdiği gibi) ve dudaklarınızı sıkıca kapatın. 

Rujunuzun fazlası parmaklarınıza çıkacaktır.

Doğal parlak dudaklar için

Pek kalıcı olmayan dudak parlatıcılarının yerine, dudaklarınıza vazelin sürün. 

Hem parlaklık daha kalıcı olacak, hem de dudaklarınız yazın güneşinden, kışın da soğuğundan korunmuş olacak.

Renk seçimi

Hanımlar artık kendilerine yakışanı çok iyi bilmekte ve iyi seçim yapmaktalar. 

Aklınızın bir köşesinde olması gereken bir detay var. Bu detaya daha sonra özel olarak yer vericem şuan kısa bir şekilde anlatmak isterim.

Bileğinizi kendinize doğru cevirdiğinizde iç kısımdaki damar kanalları ten renginizle birleşip mavi bir damar görünüyorsa; soğuk renkler yani kırmızının bordo ve maviye geçen tonları, pembe tonları ve bordo tonları kullanabilirsiniz.

Eğer aynı bilekte bu damar yeşil görunuyorsa; sıcak renk dediğimiz kırmızının nar çiçeği tonları, turuncu tonları ve bu tonların doğala kaçan renklerini kullanabilirsiniz.

Damarı mavi ve yeşil olabilen mevsime göre değişen ten ve dudak renkleri vardır. Bu 2 sezon önerdiğim tonlamalar arasından seçebilirsiniz.

Çene yapısı, diş yapısı ve konuşma pozisyonu dudaklar

Ben dudak makyajında dudağın yapısı, dudağın rengi, çene yapısı ve diş görseline çok önem verererek yaparım.

Kullanıcağım koyu renk ruju sadece dolgun ve dolgun görunmesine müsait, dişlerde aralık olmayan peltek dediğimiz dil sorunu olmayan hanımlara öneririm. 

Eğer dişleri beyaz göstermiyorsa muhakkak o koyu dudak ortasını 1 ton açık renk yaparım. Bu aynı zamanda dudakların daha dolgun ve dişlerin daha beyaz görünmesini sağlar.

İnce dudaklara sahip olanlar

Dudakları ince olan hanımlara genelde doğal renkler öneririm. 

Üst dudagı ince alt dudağı kalın ya da alt dudağı ince üst dudağı kalın olan hanımlara abartıya kaçmadan kalemle büyütme işlemi yapılabilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: