Biyolojik yaş nedir ?

ygafmin tarafından 31 Ağustos 2012 tarihinde Güzellik kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 43 ve yorum yapan kişi sayısı Yorum Yapılmadı.

Hemen Başla

“İnsan hissettiği yaştadır”… Aslında bu cümlede anti-aging araştırmacılarının vardığı güncel gerçekler yatıyor. Çünkü uz­manlara göre bir insanın kronolojik yaşı biyolojik yaştan çok daha az şey söylüyor.

“İnsan hissettiği yaştadır”… Aslında bu cümlede anti-aging araştırmacılarının vardığı güncel gerçekler yatıyor. Çünkü uz­manlara göre bir insanın kronolojik yaşı biyolojik yaştan çok daha az şey söylüyor.

Biyolojik yaş merhametsizce işlemeye devam ediyor. Özel­likle 25 yaşla birlikte zamanın ilk izleri kendini göstermeye baş­lıyor. Hafıza ve öğrenme hızı düşüyor. 30′ların ortasına doğru yüzde küçük mimik kırışıklıkları görülmeye başlanıyor. Oksijen alışverişi her 10 yılla birlikte yüzde 5 oranında yavaşlıyor. İşte bu dönemde hareketliliğinden hiçbir şey kaybetmeyenler, ger­çek yaşlarını gizlemeyi ve kaslarını güçlü tutmayı başarıyorlar. 40 yaşından itibaren kemik dokusu sıkılığını kaybediyor, pig­ment üretimi azalıyor, saçlar beyazlamaya başlıyor. 50′lerle bir­likte birçok kadın menopoz dönemine giriyor, östrojen üretimi giderek düşüyor, cilt incelmeye başlıyor. Bağışıklık sistemi ge­çen yıllarla birlikte gücünü yitiriyor ve vücudun hastalıklara karşı direnci azalıyor.

Bizi neler yaşlandırıyor ?
Neden yaşlandığımız konusundaki teoriler çeşitli. Oksidatif stres bu açıklamalardan biri. Onun dışında nefes almalarından dolayı hücrelerin yaşlandığı biliniyor. Bu hayati fonksiyonların gerçekleştiği süreçte serbest radikaller oluşuyor. Agresif oksijen birliktelikleri hücre yapılarına, moleküllere hatta genetik kodla­ra erişerek zarar verebiliyor. Serbest radikaller çok yağlı besin­ler, fazla kalori, stres, hareket ve uyku azlığı, UV ışınları, ağır hastalıklar ve zehirlenmeler sonucu oluşuyor. Bu olumsuzlarla savaşmak ise bilindik anti oksidanlarla mümkün; beta karotin, E ve C vitamini, selen ve bitkisel besinler. Uzun ve sağlıklı bir yaşamın sırrı ise doğru beslenmeden geçiyor.

Doğru diyet
Demek, aynı zamanda öğün saatlerini değiştirmek demek. En azından haftada iki gün akşamüstü beş’ten sonra hiçbir şey yememek gerekiyor. Geç yemek yemek yaşlanmayı geciktirici etkisiyle tanınan büyüme hormonu HGH’nın azalmasına ne­den oluyor. Onun dışında gençlik hormonu olarak bilinen me-latonin de vücudun öğütme süreciyle daha fazla meşgul olma­sı nedeniyle daha az üretiliyor.

Doğru karışım
Doğru besin seçimi, kişinin özel olarak kendini iyi hissetme­sinde önemli bir rol oynar. Uzmanlar sadece tek bir mineral ya da vitaminin eksikliğinin bile vücudun dengesini bileceğini be­lirtiyorlar. Tek bir saç teline yapılan mineral madde analizinde bile kalsiyum, magnezyum, bakır ya da çinko gibi 16′nın üze­rinde önemli mineralin ve yedinin üzerinde toksik elementle­rin varlığından söz edilebilir. Kandan vücudun sadece o anki durumunu ortaya koymak mümkün iken bir saç teli geçmiş üç ayın mineral tablosunu ortaya koyacak kadar etkilidir. Bunun dışında birçok insan hangi besine karşı alerjisi olduğunu bilme­den yaşamaktadır. Bu da zaman içinde bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor ve vücutta alerjik şikayetlerin ve başka hasta­lıkların baş göstermesine neden olur. İşte, bu yüzden doktorla­rın ve diyetisyenlerin hastalarına önerisi rotasyon diyetlerdir. Yani her besin maddesini sadece dört gün boyunca tüketmek… Bu durum oksijen alımını aktive ediyor ve bağışıklık sistemini yeniden düzene sokuyor. Ayrıca kişinin fazla kilolarından da kurtulmasında etkili oluyor.

Yaşınız ilerlediğinde güzel ve sağlıklı görünümünüzü koru­mak istiyorsanız, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Çünkü ye­diklerimiz de cildin güzelliğinde önemli rol oynuyor. Bolca tü­ketilen sebze ve meyve sadece formunuzu korumanıza yardım cı olmuyor aynı zamanda bu sağlıklı besinlerin içindeki anti oksidan maddeler cildin parlak görünmesini sağlıyor. Ye­meklerinizi pişirirken artık margarin kullanmaktan vazgeçin ve zeytinyağını mutfaktan eksik etmeyin. Zey­tinyağının bileşimindeki esansiyel yağ asitlerinin en büyük görevi cildin genç görünümünü korumak. Ayrıca günlük vitamin alımı da beslenmenizi desteklemede en büyük yardımcılarınız. Bir de unutmamanız gereken en önemli noktalardan biri ru­tin hale getirdiğiniz güzellik uykuları için, cildi­niz size minnettar kalacak…

Konuya ait etiketler

Görüşlerinizi bize yazın