Bitkisel banyo her derde deva!

Kuru, yağlı, sivilceli, iltihaplı, kırışık ve gergin deri için banyoya giriyoruz. Bu deri rahatsızlıklarından birini seçin ve az sonra okuyacağınız banyolar arasından size en uygun olanını uygulayın. 

Hem ferahlamak, hem de sağlıklı bir cilde kavuşmak için geri sayım başladı!

İltihaplı sivilceli ciltler için ebegümeci banyosu

50 gr. kurutulmuş veya 100 gr. taze ebegümeci çiçeği ve yaprağı ince kıyılmış olarak, kaynar derecedeki 2 litre suyla haşlanır, ılıklaşana kadar demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Kan dolaşımını hızlandırmak için banyodan sonra beden, orta sertlikte bir fırça ile fırçalanır. 

Sivilceli deri için okaliptüs yağı banyosu

Banyo küvetini doldurmaya başlayın ve su bir karış kadar yükseldiğinde, biraz kremanın veya sütün içine karıştırmış olduğunuz 5 damla okaliptüs yağını suya ekleyin. Bu katkının eşit oranda dağılabilmesi için, küveti duş süzgecinden akan suyla doldurun.

Kuru ve duyarlı cilt için yağsız süt banyosu

Yağı alınmış 2 litre süt banyo suyuna eklenirken, su iyice karıştırılır. Banyodan sonra ılık bir duş alınır ve hafifçe kurulanılır. Eğer deriye banyodan önce 2 yemek kaşığı zeytinyağı yedirilirse, süt banyosu kuru deri için çok daha etkili olacaktır. Banyo suyuna eklenen 1 bardak aynısafa çayı da deriyi yatıştırır.

Kuru derisi olanlar için yağ ve süt banyosu

1 bardak ılık süt ve bir yemek kaşığı zeytinyağı, kapalı bir kavanozda iyice çalkalandıktan sonra banyo suyuna eklenir. Banyonun ardından sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanılır.

Kuru derisi olanlar için ikinci tavsiye: yağ banyosu

50ml bademyağı veya zeytinyağı sıcak banyo suyuna eklenir ve iyice karıştırılır. Banyodan sonra derinin üstünde kalan su elle sıyrılır ve kalan hafif yağ filmi masajla yedirilir.

Kuru ve olgun deri için bal-süt-tuz banyosu

Banyo küveti doldurulurken 100 gr. deniz tuzu serpiştirilir. Bu arada 1 litre sıcak sütte 250 gr. çiçek balı eritilir ve banyo suyuna eklenir. Banyo suyu iyice karıştırılır. Banyodan sonra sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanılır. 

Yağlı ciltler için elma sirkesi banyosu

Çeyrek litre elma sirkesi banyo suyuna eklenir. Banyodan sonra duş alınmaz, sirkeli su derinin üstünde kurumalıdır. Daha sonra, yağlı olmayan bir nemlendirici beden losyonu kullanılır. Banyo suyuna eklenen 8 damla lavanta yağı, antiseptik etkiyi arttırır ve ruhsal açıdan dengeleyici ve rahatlatıcı etki yapar. 

Deriyi yatıştırmak için melisa (oğulotu) ve aynısafa çiçeği banyosu

3’er yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru bitki, kaynama derecesinde 1 litre sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 15 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Banyodan sonra sıcak duş alınır.

Kırışıklıklara karşı süt ve bal banyosu

2 bardak ılık sütte 2 yemek kaşığı dolusu çiçek balı iyice eritilir, 1 tatlı kaşığı bademyağı eklenir ve kapalı kavanozda iyice çalkalandıktan sonra banyo suyuna eklenir ve banyo suyu da karıştırılır. Banyodan sonra sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanılır.

Şifalı bitki banyoları

Deriniz yağlıysa 150 gr. mayıs papatyası veya civanperçemi, deriniz sivilceliyse 150 gr. kuru nane veya atkuyruğu kullanın. Bitkiler 1 litre kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve ılıklaşana kadar demlendikten sonra süzülerek banyo suyuna eklenir.

Lavanta yağı banyosu

Çeyrek litre elma sirkesi (yağlı deri için) veya çeyrek litre krema (normal, kuru veya karışık deri için), 8 damla lavanta yağı ile iyice karıştırılır, banyo suyuna eklenir ve su da iyice karıştırılır. Krema-lavanta banyosundan sonra ılık duş alınır. Elma sirkesi-lavanta banyosundan sonra duş alınmaz ve kurulanılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 13 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: