Ayak kokusuna son!

Ayak kokusu bir insanı hem estetik açısından, hem de sağlık açısından çok fazla rahatsız eden bir durumdur. Bu durumu engellemek ve kokuyu yok etmek için uzmanların verdiği bu bitkisel karışımları denemelisiniz. 

Bu 10 öneriden birini seçin ve gerektiği gibi uygulayın. Unutmayın hiçbir şekilde geçmeyen ayak kokularında bir doktora danışmalısınız.

Öneri 1

Öncelikle gözenekleri açmalısınız. Bunun için 5 litre ılık suyun içinde her gün 20 dk ayaklarınızı dinlendirmelisiniz.

Öneri 2

Ayaklarınızı dinlendirdikten sonra 100 gram talk pudra, 5 gram şap tozu, 10 gram mısır nişastası, 10 gram un ve 10 gram lavanta suyunu karıştırın. Bu karışımı ayaklarınıza sürün ve 30 dakika bekletin.

Suna Dumanlıkaya önerisidir.

Öneri 3

5 litre ılık su, 5 gram lavanta yağı, 5 gram okaliptus yağı, 5 gram tentürdiyot. Bu karışımı bir kova içerisinde birleştirin ve ayaklarınızı 10-20 dakika kadar içinde bekletin.

Suna Dumanlıkaya önerisidir.

Öneri 4

Bir kova içerisine bileklerinize gelecek kadar sıcak su koyun. 5 poşet siyah çay koyun. Su ılıklaşıncaya kadar bekleyin. Şimdi ayaklarınızı içine koyun ve çay içerisinde bulunan tanin maddesi ayaktaki bakterilerin ölmesine ve gözeneklerin küçülmesine neden olsun.

Ender Saraç önerisidir.

Öneri 5

Derin bir kabın içine ılık su koyun ve içine 6 damla manuka yağı, 6 damla çay ağacı yağı, 6 damla kekik yağı, 10 damla lavanta yağı ve 1 tatlı kaşığı jojoba yağını ilave edin. Ayağınızı hazırladığınız karışım içinde 15 dakika bekletin. Bu uygulama 2 gün üst üste tekrar edin.

Ayak Sağlığı Uzmanı Özgül İşgör’ün önerisidir.

Öneri 6

Bir bardak kaynamakta olan suyun içine kırkkilit otunu koyun. Bir diğer ismi atkuyruğu bitkisidir. Bir süre bu karışımı kaynatın ve ılıklaşmasını bekleyin. Ardından ise ayaklarınızı bu karışımla yıkayın. Bu uygulama 2-3 gün tekrar edilmelidir.

İbrahim Saraçoğlu önerisidir.

Öneri 7

Bir tutan adaçayını ve bir adet rendelenmiş havucu 3 su bardağının içinde kaynatın. Süzün ve ayaklarınızı yıkayın. Tamamen koku hissetmeyene kadar bu karışımı hergün tekrarlayın

Öneri 8

1 tatlı kaşığı kına ve 2 çorba kaşığı sirkeyi 1 su bardağı suyun içinde kaynatın. Bu suyla ayaklarınızı yıkayın.

Öneri 9

Akhuş ağacının yaprağı 1 litre suda kaynatılır ve süzülerek elde edilen sıvı ile ayaklar yatmadan önce yıkanır.

Öneri 10

Kekik ve naneyi (kuru ya da yaş olabilir) birer çorba kaşığı olacak şekilde bir litre kaynar suyun içinde 10-15 dakika bekletin. Su ayaklarınızı rahatça sokabileceğiniz sıcaklığa ulaştığında 15-20 dakika içinde bekletin. Bu uygulamayı ihtiyaca göre 1 ya da 2 hafta uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − 10 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: