Uskumru Dolması

Gerekli malzeme:

8 kişi için 8 tane uskumru balığı, net 500 gr. ince doğranmış soğan, bir kilo zeytinyağı, bir kahve fincanı kuş üzümü,bir kahve fincanı beyaz fıstık, bir çay kaşığı tarçın, bir çay kaşığı yenibahar, 1/2 tatlı kaşığı tuz,bir bağ maydanoz, 150 gr. çekilmiş ceviz içi.

 

Kuş üzümü ile fıstığı ılık su dolu küçük kaplara koyun. Uskumruları temizleyin. Bunu yaparken balığın boynunun altındaki ince deriyi koparmaya dikkat edin. Balığın bağırsaklarını solungaçlarından yavaş yavaş büyük bir dikkatle çekerek çıkartın. Bu iş için keskin bir küçük bıçakla solungaçların bağlantı yerlerini kesin. Solungaçları yavaş yavaş balığın ağzından dışarıya doğru çekin. Bağırsaklarda onlara bağlı olduğundan yavaş yavaş dışarı çıkarlar.

 

Kuyruğun bir santimetre gerisinden, kuyruğu sağa sola çevirerek, balığın büyük kılçığını çıkarın; böylece kuyruk kılçıktan ayrılmış olur.

 

Parmaklarınızla çimdikler gibi uskumrunun her tarafını sıkıştırın; böylece derinin etten ayrılmasını sağlayın. Sonra iki avucunuzun içiyle uskumruyu iyice ovalayın. Boynunda ana kılçığın kaldığı yeri bıçakla hafifçe keserek açın ve ana kılçığı yavaş yavaş çekerek çıkarın. Bundan sonra balığın kuyruğundan yukarıya doğru masaj yapar gibi sıyırarak etlerin balığın ağzından çıkmasını sağlayın. Etleri bir tahtanın üzerine koyun, kılçık varsa ayıklayın, bir bıçakla yavaşça kıyın ve bir tabağa yerleştirin. Böylece içi temizlenmiş uskumruları bir tabağın içinde tutun.

Üzüm ve fıstığın suyunu süzün. Bir tencereye zeytinyağı koyun. Ateşte kızdırın ve fıstığı içine atın; bir dakika karıştırın sonra tencereye kıyılmış soğanı ekleyin 5-6 dakika karıştırarak soğanları hafifçe sarartın. Bu arada yanmamalarına dikkat edin. Sonra üzümleri ve kıyılmış uskumru etini tencereye koyun;  bir dakika daha iyice karıştırın, hafifçe kavurun ve ateşten çekip çıkarın. Hemen ince bir süzgeçten geçirerek yağı ayırın.

 

Bu yağı uskumrular için saklayın. Süzgecin içinde kalan balık, üzüm, fıstık ve soğanı iyice karıştırın. Sonra bunları eşit 8 parçaya ayırın. Uskumruları teker teker, yırtmadan boğazlarından doldurun. Altına hafif un serpilmiş tepsiye dizerek buzdolabına koyun,  iki saat dinlendirin. Sonra uskumruları teker teker önce una, sonra dövülmüş yumurtaya ve son olarak da galeta ununa bulayın.

 

Ayırmış olduğunuz uskumruları kırılmadan rahatlıkla sığabilecekleri geniş yayık bir tavaya koyun, hafifçe kızdırın. Uskumruları,  tavanın içine aldığı kadar yan yana dizin. Balıkların altını üstünü üçer dakika kızartın.Sonra bir tabağa dizin, üzerine biraz maydanoz ekin, yarım limon suyu da sıkarak sofraya götürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 − three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: