Tavada yemekler(sote)

Yağ ya da zeytinyağı ile tavada yapılan hafif kızartmalara sote adı verilir.Bunun için kuvvetli bir ateş, kızartılacak besine sürülecek tereyağı ya da zeytinyağı, altı kalın ve dümdüz bir tava gereklidir.Tavanın altının dümdüz ve kalın oluşu her tarafına aynı sıcaklığı sağlamasına yarar.Ayrıca tavanın üzerine konduğu ateşinde rahatlıkla yükseltilip indirilebilmesi gerekir.Sote yemekler çok çabuk kızartılır.Bu şekilde kızartılan yiyecekler, önceden yağlanır.Bu nedenle kolay hazmedilemezler.Suda haşlanarak  ya da soslu olarak pişirilen yiyecekler ise mideyi rahatsız etmezler.

 

Patates sotesi yapmak için patates önce kabukları ile haşlanır. Sonra da kabukları soyulur, ince dilimlere kesilir; dilimler az eritilmiş tereyağı içinde karıştırılıp ısıtılmış az tereyağlı düz tavanın üzerene yerleştirilir. Dilimlerin iki taraf da iyice renklenince tavadan çıkarılırlar. Üzerine kıyılmış maydanoz konarak servis yapılır.

 

Bu şekilde çeşitli yiyecekler pişirilebilir.

 

Örneğin sığır eti, dana pirzolası, kuzu, koyun pirzolası, böbrek, beyin, karaciğer, yürek, tavuk, ördek, balık, her çeşit sebze(patates gibi önceden haşlanarak) yumurta(tepsiye kıyılarak ya da omlet yaparak).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: