Ayva Tatlım!

ygafmin tarafından 23 Ekim 2012 tarihinde Tatlılar kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 59 ve yorum yapan kişi sayısı Yorum Yapılmadı.

Hemen Başla

Havalar soğumaya başladı ve sonbahar kendini hissettiriyor artık.Yağmurlu havaları çok seviyorum dışarıda yağmurun sesi ve toprak kokusu elimde kahvem camdan etrafı izlemek bana çok keyif veriyor.Ayva tatlısı fotoğrafım geçen kış dan kalma bir tarif yine sırası geç gelen yayınlanmayı bekleyen bir tarifti.Ayva tatlısı bana göre yapımı kolay aynı zamanda sağlıklı ve nefis bir lezzet.Ayva tatlısını farklı şekillerde hazırlayabilirsiniz içine cevizin dışında muz,elma rendesi,fındık,kremşanti,kaymak koyarak da hazırlayabilirsiniz ben muz,ceviz ve elma rendesi kullandım.

Malzemeler:
4 adet ekmek ayvası
2 su bardağı toz şeker
Kırmızı gıda boyası(kürdan ucu kadar yeterli)
Karanfil

İç malzemesi:
2 adet muz
2 adet elma rendesi
İstediğiniz oranda ceviz içi
Kaymakla servis edebilirsiniz.

Ayva tatlısının yapılışı
Ayvalarımızı ortadan ikiye kesip içlerini oyuyoruz. Çekirdeklerini atmayın ayvaları kaynatacağımız suyun içerisine koyacağız kırmızı renk vermesine yardımcı oluyor.
Ayvalarımızı geniş bir kabın içerisine koyup üzerini geçmeyecek kadar sıcak su ,toz şekerimizi,gıda boyamızı ve çekirdekleri koyuyoruz.Kapağını kapatıp pişiriyoruz.
Ayvalarımız pişerken iç malzemesini hazırlıyoruz. Elmaları rendeliyoruz muzları da ezip cevizle karıştırıyoruz. Ayvalarımızın içini bu iç malzeme ile dolduruyoruz karanfilleri de ilave edip 5-10 dakika daha pişiriyoruz. Soğuyunca kaymakla birlikte servis edebilirsiniz.

 

Konuya ait etiketler

Görüşlerinizi bize yazın