Suda Pişirme Yöntemleri

Suda Pişirme: Bu, en eski yemek pişirme yoludur. Haşlanacak besin,  kaynamaya başlamış su dolu büyük bir kabın içine yerleştirilir. Kapağı da sıkıca kapatılır. Su ile pişirilen yemeklerde dört ayrı sonuca ulaşılabilir.

 

Pişirilecek maddeler bol soğuk suyun içine konarak yerleştirilir. Küçük bir ateşte yavaş yavaş pişirilir. Su kaynamaya başlayınca, ateşten indirilir. Böylece bir haşlama elde edilir. Ancak bu tür haşlamada haşlanan yemeğin özel tadı kaybolur.

 

Pişirilecek madde kaynamakta olan suyun içine konur,  böylece özel tadını ve beslenme gücünü kaybetmez. Pişecek yemeğe değişik bir tat vermek için başka maddeler (havuç, soğan gibi ) eklenecekse, önce bu ek maddeler pişirilmelidir; sonra da asıl besin kaynar suya atılmalıdır.

 

Bazı yiyecekler buharda pişirilir. Bunun için iç içe geçen iki tencere kullanılır. Alttaki tencereye kaynayınca taşmayacak kadar su konur. Böylece aşağıdaki su kaynamaya başlayınca oluşturduğu buhar üstteki susuz tencereyi ısıtır ve içindeki yemeği ya pişirir, ya da istenildiği kadar ısıtır. Buna buharda pişirme denir. Su buharından bu şekilde yararlanmak için gerekli bulmak biraz zordur. Bunu için evde bulunan iç içe girebilecek bir tencere rahatlıkla kullanılabilir. Böylece sert yağları eritmeden yumuşatmak, bazı besinleri de renklerini, tatlarını, kokularını kaybetmeden pişirmek mümkün olur. Su ile yemek pişirirken tuz önceden atılır.

Su ile neler pişirilir?

 

Hemen her şey: çeşitli etler, balıklar, kabuklu deniz hayvanları, sebzeler, patates, makarna, pirinç gibi hamur yemekleri, kuru sebzeler, yumurta, kuru meyveler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: