SOSLAR

Suda pişmiş, haşlama yiyecekler sıcak iken üzerlerine tuz ekilerek yenebilirler.Suda haşlanan balıklarla midye, istiridye gibi eli, kolu, kası olmayan, sert, düz kabuklu deniz hayvanları tencerenden çıkarılınca üzerlerine tuz, zeytinyağı, limon-suyu, istenirse biber eklenir.Izgarada pişen yiyecekler sıcak olarak kendi özsularından yapılan soslarla yenir.Soğuk yenen ızgara ile tavada kızartılan sote yemekler genellikle özel soslarla yenir.Çok kısa süre içinde yapabileceğiniz birkaç sos örneği verelim:

Malzeme:

Yarım kilo mayonez, bir şişe ketçap, iki çorba kaşığı konyak, iki çay kaşığı toz hardal, bir çay kaşığı tuz.

Mayonez çukur bir kaba konur.Bütün öbür malzeme içine konarak karıştırılır.Bu sos fırında kızartılan ya da haşlanarak pişirilerek dilim dilim kesilip yenen etle yenir.

Malzeme:

Yaz aylarında üç büyük domates(derisi temizlenerek dilim dilim kesilir.) kış aylarında iki çorba kaşığı salça, üç tatlı kaşığı ketçap, acı yeşil biber ya da kırmızı biber, bir tatlı kaşığı toz şeker.

Taze domatesler, ya da domates salçası yarım bardak su ile küçük bir kapta çok küçük bir ateş üzerine konur.Minik tencerenin kapağı kapatılır.Domates suyunu iyice bırakınca ketçap, acı biber, toz şeker ve biraz tuz konur.Ateşte çok az zeytinyağı eklenebilir. Bu sos genellikle haşlama ya da söğüş olarak yenen etler için kullanılır.Sos sıcak yenecekse koyulaşması için ateşte  ısıtılırken içine iki büyük reçel kaşığı ince un ekleyerek iyice karıştırın.

Malzeme:

Altı kaşık mayonez, üç kaşık ince kıyılmış kapari, bir kaşık hardal, yarın limon suyu.

Mayonezin içine diğer maddeler eklenir ve iyice karıştırılır.Böylece elde edilen sos genellikle suda haşlanarak soğuk yenen balıklar için kullanılır.

Malzeme:

Altı kaşık mayonez, üç kaşık domates suyu, on damla acı biber sosu, ya da yarım küçük çay kaşığı acı kırmızıbiber, biraz ince kıyılmış maydanoz.

Mayonezin içine diğer maddeler eklenip iyice karıştırılarak hazırlanan bu sos da suda haşlanan balıklarla ve ızgarada pişirilen balıklarla yenir.

Çok acı kırmızı biber yerine büyük şehirlerde genellikle bazı mezecilerde bulunan dış ülkelerden gelme tabasco isimli yarı tatlı çok acı biber suyu kullanılabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: