MİDYE ÇORBASI

Gerekli Malzeme:

 

4 kişi için bir kilo kabuklu midye, bir diş sarımsak, maydanoz, 50 gr. Rafine yağ, bir yarım limon suyu, 12 parça kızarmış ekmek.

 

Kabuklu midyeleri bol su ile bir süre tuzlu suda tutarak iyice temizleyin. Çukurca bir tavanının içine bir çay fincanı su koyun; tava kızıp, su kaynamaya başlayınca midyeleri tavaya koyun.Tek tek açılan midyeleri açıldıkça tavadan çekip çıkarın.Hepsi açılmış olunca ateşi kapatın.

 

Bir tencerenin içine 40 gr. Rafine yağ koyun.İnce kıyılmış maydanoz ile bir diş sarımsak ekleyin, sarımsak iyice kızarıncaya kadar düşük ateşte pişirin.Bu arada midyelerin içinde kalan çubuklarını açtıkları suyu ince bir süzgeçten geçirin.Sarımsak iyice kızarınca, midyeleri  kabukları ile tencereye koyun, üzerlerine de süzülmüş suyu dökün.Yarım limon suyunu ekleyin, hepsi bir arada iyice ısınıncaya kadar yavaş yavaş karıştırın.Bir büyük çorba kabının dibine iyice kızarmış,  sarımsak ile ovulmuş, zeytinyağına batırılmış küçük kızarmış ekmek parçalarını yerleştirin, sıcak çorbayı üzerlerine dökün.Derhal servis yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: