MAYONEZ NASIL YAPILIR?

Elektrikli mikser ya da blender ile mayonez yapmak için gerekli malzemeler şöyle sıralanabilir:

Bir yumurta, bir çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı hardal tozu, bir çay kaşığı toz şeker, bir limonun suyu, zeytinyağı ya da benzeri bitkisel yağ.

Mayonezi yapmak için mikserin ya da blenderin içine tuz, şeker, hardal konur, üzerlerine yumurta kırılır. Alet yumurta ile tuz, şeker ve hardal tozu, çok iyi bir karışım meydana getirinceye kadar çalıştırılır.Sonra da bu karışımın içine çok az zeytinyağı dökülerek yeniden çalıştırılır.Bir, iki dakika sonra durdurularak içine yine zeytinyağı akıtılmaya başlanır.Sicim gibi yavaş yavaş yağ akıtılıp, durdurulur, mikser çalıştırılır.Bu işlem biraz uygulandıktan sonra zeytinyağı ile birlikte limon suyu da eklenir.Yağla limon suyu akıtılırken mayonez de oluşmaya, pıhtılaşmaya başlar.İyice pıhtılaşınca yapımı bitmiş olur.Mayonez fazla koyu olursa ve sulandırılmak istenirse içine biraz sirke atılıp çok az karıştırılabilir.Sirke, mayonezi ekşitirse, biraz toz şeker karıştırılır.

Mayonez tutmazsa, rafine yağ ile yumurta birleşmezse, yumurta ile yağ başka bir kaba boşaltılır.Başka bir yumurta ile yeniden mayonez yapılmaya başlar.Tutmayan mayonez, yavaş yavaş ikinci mayoneze akıtılarak kullanılır.

Mayonezin çabuk tutması için yumurtaların çok soğuk olmaları gerekir.Buzdolabındaki yumurtaların çok soğuk olmamaları gerekir.Buzdolabındaki yumurtların on beş, yirmi dakika önce çıkarılarak ısınmalarını sağlamak çok fayda sağlar.Böylece on beş dakikada rahatlıkla istenilen büyüklükte bir mayonez yapılabilir.Yumurta sayısı çoğaldıkça, limon suyu ile kullanılacak yağın ölçüsü de yükselir.

Yumurta dövücüsü ile ya da elle durmadan hızlı hızlı çevrilen bir tahta kaşıkla yapılan mayonezlerde yumurtanın sadece sarısı kullanılmalıdır.Akından ayrılmış yumurtanın sarısı tuz, şeker ve hardal tozu ile tahta kaşıkla ya da yumurta dövücüsü ile çevrilir.Sonra da yukarıda anlatıldığı gibi içine yağ ve limon suyu akıtılır.Bu yoldan yapılan mayonezler için uzun süre çalışmak gerekir.

Bir sofranın hazırlanışı, yiyecek türlerinin seçilmesi daima büyük bir özen gerektirir.

En basit yemek bile tatsız ya da uzun süre pişirilmiş olmamalıdır.

Yenen yemek türleri mevsimlere göre değişir; yaz aylarında sindirim kolay hafif yemekler, kış aylarında ise daha yağlı ağır yemekler yenilebilir.

Sıcak yenen kızartma etle daima pişmiş sıcak sebze verilmelidir.

Patates ile börek ya da undan yapılan başka bir yemek bir arada yenmemelidir.

Değişik şekillerde pişirilmiş aynı tür yemekler bir arada verilmez.Yemeklerde kullanılan ek maddelerin de değişik türleri aynı yemekte birlikte kullanılmaz.

Ordövr denilen çeşitli mezelerin ağır olmamaları gerekir.Aksi halde ona yemeğe sıra gelince iştah kapanmış olur.

Yemeğin herkesin tabağına ikinci kez alabilmesini sağlayacak miktarda olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: