MANTARLI, TAVUK CİĞERLİ PİLAV

Gerekli Malzeme:

 

4 kişi için 400 gr. pirinç, bir soğan, 1/2 kase sıcak süt, bir litre kadar et suyu y da su, 3 tavuk ciğeri, 25 gr. mantar, 60 gr. tereyağ  ya da yağ.

 

Tavuk ciğerlerini iyice yıkayarak temizleyin, safra kesesi üzerinde ise patlamadan çıkarın, bir mutfak bezinin, üzerine koyarak kurulayın,  her birini altı parçaya bölün.

 

Mantarları pişirin.Et suyunu küçük bir tencereye koyarak ısıtın.Başka bir tencereye yağın 60 gramını ve ince kıyılmış soğanı koyun, ateşe oturtun.Soğan düşük ateşte iyice sararıp pişince pirinci tencereye boşaltın, 2-3 dakika devamlı karıştırarak pişirin.Sonra sıcak sütü için dökerek yine karıştırarak pişirin.

 

Pirinç sütü tamamen emmiş olunca sıcak et suyunu yavaş yavaş akıtarak ekleyin. 2-3 dakika daha karıştırın, sonra önceden pişirip ince ince kestiğiniz mantarları pilavın  içine atın on beş dakika pişirin.Tavuk ciğeri parçalarını da pilava ekleyerek biraz daha pişirin.Pirinç iyice pişince ateşi kapatın.Geriye kalan yağ ile rendelenmiş peynirin yarsını pilavın içine karıştırın ve önceden ısıtılmış bir servis tabağının içine yerleştirin.Üzerine peynirin öbür yarısını serpin ve sofraya götürün.

 

Bu pilavı tavuğun göğüs eti ile de pişirebilirsiniz.Önceden pişmiş tavuğun göğüs etini alarak küçük parçalara ayırın ve pilavın içine tavuk ciğeri yerine koyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: