KÜÇÜK KÖFTELİ BEZELYE ÇORBASI

Gerekli Malzeme:

 

4 kişi için bir litre et suyu(yağsız sığır ya da tavuk suyu) 4 çorba kaşığı konserve bezelye, 200 gr. Dana eti ya da tavuk eti (haşlanmış ya da kızartılmış) 80 gr. Sosis, 2 çorba kaşığı süt içinde eritilmiş bir çorba kaşığı galeta unu, 3 çorba kaşığı galeta unu , 3 çorba kaşığı rendelenmiş kaşar, bir yumurta, rendelenmiş bir küçük Hindistan cevizi, 2 çorba kaşığı un, 100 gr. Yağ, tuz, karabiber.

 

Eti ve sosisleri (derisini çıkardıktan sonra) bir tahta üzerinde çok ince kıyın, keskin bir bıçakla köfte yapabilecek şekilde ince kısa parçacıklara bölün.Çukur bir kabın içinde kıyılmış et ile sosisleri , sütte eritilmiş galeta ununu, yumurtayı, rendelenmiş kaşarı, küçük Hindistan cevizi rendesini bir tutam tuz ile bir tutam karabiberi koyarak yavaş yavaş köftelik kıyma gibi iyice karıştırın.Sonra bu karışımdan ceviz büyüklüğünde küçük köfteler yapın, 2 çorba kaşığı unun içine yuvarlayarak unlayın.Yağın 75 gramını düşük ateşte eritin.Unlanmış küçük köfteleri bu yağın içinde kızartın, yağdan çıkarınca, yağ emen bir kağıdın üzerine koyarak fazla yağın emilmesini sağlayın.

 

Bundan sonra , et ya da tavuk suyunu ısıtın, tadına bakın, gerekirse tuz ya da baharat ekleyin.Daha önce haşlayarak süzdüğünüz 4 çorba kaşığı dolusu konserve bezelyesini içine boşaltın.Tencereye ateşten çekerek bir çorba kabının içine dökün.Sıcak  olarak sofraya götürün.Küçük köfteleri de çukur bir kabın  içine yerleştirilmiş kağıt peçetenin üzerinde sofraya götürün, herkes istediği kadar köfte alarak bezelye çorbasını içer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: