KARİDESLİ PİLAV

Gerekli Malzeme:

4 Kişi için 40 tane orta boy karides, 200 gr. pirinç, 4 tane orta boy domates, bir tane dolmalık biber, 3 çorba kaşığı yağ, bir tatlı kaşığı çok ince kıyılmış soğan,1/2 tatlı kaşığı tuz, bir tane defne yaprağı, 1 su bardağı dolusu kaynar et suyu.

 

Karidesleri çiğ olarak ayıklayın.Bunun için: karideslerin önce başını koparın, elinizle yavaşça kabukları soyun.Belini boydan boya bıçağın sivri ucu ile hafifçe çizin, belinde bulunan siyah bağırsağı çıkarın sonra da su ile yıkayın ve kurulayın.

 

Pirinci az tuzlu ılık suda yarım saat tutun.Sonra bir süzgeçten geçirin.Küçük bir tencereye yağın bir kaşığını koyun, kızdırın, karideslerle soğanı içine atarak iki dakika sote yapın.Sonra biber ile domatesi ekleyerek iki dakika kadar kaynatın ve ateşi kapatın.

 

 

Başka bir tencereye kalan yağı koyun, kızdırın, pirinci içine atıp, bir kaşıkla karıştırarak, iki dakika kavurun, sonra da tuzu, kaynar durumda bulunan et suyunu, soğanlı, domatesli, biberli karidesleri pirinci ekleyin, kaşıkla bir kez iyice karıştırın, yüksek ateşte iki dakika kaynatın.İkinci kez kaşıkla iyice karıştırın, ateşi kısın, tencerenin kapağını kapatın 13-15 dakika  kadar pişirin.Karidesli pilavı önceden ısıtılmış sıcak bir servis tabağının içine koyarak hemen sofraya götürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − 7 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: