İşkembe Çorbası

Gerekli Malzeme:

 10 Kişi için 1 kg. işkembe(dana) , 5 kg. su, bir çorba kaşığı tuz, ½ kahve fincanı zeytinyağı, bir diş sarımsak, ¼ limon.

 

Bir su bardağı süt ya da su, 2 kahve fincanı un, 2 diş dövülmüş sarımsak, bir kahve fincan sirke, 2 çorba kaşığı tereyağı, ½ çay kaşığı kırmızıbiber.

 

İşkembe kaynatılırken üzerinde biriken yağı küçük bir kepçe ile dikkatle toplamak gerekir.Bir kabın içine yerleştirilen yağ, kırmızı biber ile karıştırılarak eklenirse, çorba çok daha güzel olur.

 

İşkembeyi  iyice temizledikten sonra bir tencereye koyun.Üzerine tuz, zeytinyağı, limon, sarımsak dökerek hızlı ateşte kaynatın.Kaynarken üzerinde biriken köpükleri bir kevgirle alarak atın.Sonra ateşi kısın.Orta sıcaklıkta bir ateş üzerinde, tencerenin kapağı kapalı olarak, 4 saat süre ile pişirin.İyice pişen işkembeyi sudan kevgir ile çıkarın ve bir tabağın içine koyarak soğumaya bırakın.Kalan işkembe suyundan iki buçuk litre alarak bir tencereye koyun.Su azalmışsa üzerine su ekleyin, kaynamaya koyun.Bu arada başka bir kabın içinde süt ile unu iyice karıştırın ve kaynamakta olan işkembe suyuna karıştırarak ekleyin, ağır ağır 20 dakika kaynatın.İşkembeleri de ince ince doğrayarak çorbanın içine katın; karıştırdıktan sonra, yemeği sofraya götürün.Sirke ile sarımsağı karıştırarak ayrı bir kapta, tereyağını da hafifçe kızartarak biberle beraber  yine ayrı bir kapta olmak üzere sofraya götütün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: