İLKBAHAR PİLAVI

Gerekli Malzeme:

4 Kişi için 400 gr. pirinç, taze soğan, 100 gr. yağ, bir su bardağı süt, 900 gr. et suyu ya da su,domates salçası,maydanoz, fesleğen ya da kekik, bir yumurta, tuz 50 gr. rendelenmiş kaşar.

 

Taze soğanların beyaz bölümlerini küçük yuvarlaklar şeklinde kesin.Yağın, büyük bire kısmını tencereye koyun.İçine soğan ekleyin ve tencereyi ateşe oturtun.Soğan sararıncaya kadar yavaş yavaş kızartın, sonra önceden yıkanmış, pirinci tencereye boşaltın.Bir kaşıkla birkaç kere karıştırın sonra bir barda sıcak sütü yavaş akıtarak ekleyin.Bu arada devamlı olarak karıştırmaya devam edin.Sütlü pirinç biraz pıhtılaşmaya başlayınca sıcak et suyunu ya da suıyu yavaş yavaş içine akıtın.Geri kalan yağı ekleyin ve tencerenin kapağını kapatarak orta sıcaklıkta bir ateşte yavaş yavaş pişirin.Sık sık da kaşıkla karıştırın.Sonuna doğru tuz ekleyin.

 

Bu arada domates salçası ile domatesli bir sos yapın.Daha önce yapmış olduğunuz bir sos varsa ısıtın .Pilav iyice pişmiş olunca, ateşten çekin.Ortasında kaşıkla küçük bir çukur açın,  içine yumurtayı kırın ve rendelenmiş kaşar peyniri ekleyin.

 

Bir kaşıkla pilavı, yumurta ve peynirle, iyice ısıtılmış bir servis tabağına boşaltın.Üzerlerine kaynar domates sosunu dökün, kıyılmış maydanoz, kekik ya da fesleğen ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: