Fırında pişirme Yöntemleri

Bir besin susuz ve sossuz olarak, sadece fırının sıcaklığı ile pişerse buna fırın çevirmesi ya da fırın kızartması denir. Kızartmanın çabuk yapılması gerekir; böylece kızartılan yiyecek maddesi özel tadını kaybetmez.

Fırın kızartması şu şekilde yapılır: Kızartılacak madde (genellikle et ya da tavuk) fırına konmadan on, on beş dakika önce fırın yakılır. Termostat istenilen sıcaklıkta ayarlanır. Kızartılacak et parçası önceden yıkanır. Sonra da fırına girebilecek boyda bir tepsinin, ya da fırın kabının içine yerleştirilir. Ancak bunların içine patates kızartmak için satılan süzgeçli kaplardaki gibi bir süzgeç koymak gerek. Et bu süzgecin içine yerleştirilir. Böylece akacak su ile teması olmaz. Et kızarmaya başlamadan önce üzerine biraz yağ sürmek gerekir. Bunun için rafine yağ kullanılır. Kızaracak etin suyunun akacağı kabın içine biraz su koymak fayda sağlar. Kızartma kabı fırının ortasına konmalıdır. Birkaç dakika sonra etin kızarmaya başladığı görülür. Bu arada kendi suyu da alttaki tabağa akar; bu suyu alarak tekrar kızaran etin üzerine dökün. Ara sıra fırını açarak eti sağa sola, öne arkaya çevirmek ve akmış suyu üzerine serpmek gerekir. Bunu çok çabuk yaparak fırını kapağını derhal kapatın. Roti diye adlandırılan bu fırın kızartmasının içinin de iyi pişip pişmediği bir çatal batırılarak kontrol edilir. Pişmişse fırından çıkarılarak biraz soğuması beklenir. Bu arada et suyunu akmış olduğu kap da fırından çıkarılır.Bu et suyu ile güzel bir sos yapılabilir.İstenirse önceden hazırlanmış soğan,kereviz, kekik, defne yaprağı ve maydanoz kökü ile sapı da eklenebilir.Fırın kızartmasının tuzu, fırından çıkarılacağı zaman üzerine ekilir.

Fırın kızartmasını yapmak için yukarıda belirtilen iç içe giren süzgeçli kabınız yoksa, şişli fırınlardaki şiş ile normal fırınlardaki ızgaraları kullanabilirsiniz. Bu durumda sosu yaparken, fırın kabını iyice sıyırarak et suyunu biraz ısıtılmış başka bir kaba boşaltmanız gerekir.

Fırında aynı zamanda küçük et parçaları da yukarıda anlatıldığı gibi kızartılır. Ancak yanıp kavrulmamaları için üzerlerine yağ sürmek gerekir. Bunların dışında her çeşit et, balık, patates, domates, kabak gibi sebzeler, börekler, sufle edilen çeşitli omletler, pastalar, tatlılar pişirilebilir.            

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: