Balık Çorbası

Gerekli Malzeme:

4 kişi için.2 kilo balık(iskorpit, kalkan kırlangıç, kaya, kefal balıklarından parçalar, birkaç tane barbunya) 5-6 kalamar, bir mürekkep balığı 30 midye, büyük bir soğan, bir havuç, bolca kereviz yaprağı ya da küçük bir kereviz, maydanoz, bir diş sarımsak, birkaç adaçayı yaprağı ya da defne yaprağı, 4 iri domates, ½ bardak beyaz şarap, tuz, 200 gr. Zeytinyağı, zencefil.

 

Midyeleri bol tuzlu suda iyice yıkayın. Sonra bir tavanın için su ile kızgın ateşin üzerine oturtun. Midyelerin kabukları kısa süre içinde kendiliğinden teker teker açılmaya başlar.Açılan midyeleri derhal tavadan çekerek kabuğundan çıkarın, içinde az tuzlu su bulunan bir kaba koyun.Midyelerin içinde yıkandığı tuzlu suda yıkadıktan sonra, çıkarıp temiz bir tabağa koyun.Midyelerin içinde yıkandığı tuzlu su ile tavada patlarken attıkları suyu ince telli sıkı bir süzgeçten geçirin.Suyu da midyelerin yanına bırakın.

 

Balıkçının temizlemiş olduğu mürekkep balığı ile kalamarı iyice yıkayın.Sonra kafaları ile kıymıklarını ayırarak küçük parçalara bölün.Balıkların kafaları ile kılçıklarını çöpe atmayın, saklayın.

 

Bir çukur tencerenin içine 100 gr. Zeytinyağı, bir diş sarımsak, adaçayı, zencefil ile kalamarı ve mürekkep balığını koyun. Soğanı, küçük parçalara kesilmiş havuç, kereviz ve ince kıyılmış maydanozu da tencereye ekleyin ve küçük ateşe oturtun. Pişme süresince ise kalamar ve mürekkep balığının akıttığı su tamamen buharlaşarak yok oluncaya kadar ateşte tutun.

 

Bu arada başka bir tencereye bir buçuk litre su balıkların başları ile kılçıklarını, midyelerin suyunu, biraz tuz ve 100 gr. Zeytinyağı koyun. Kapağını kapatarak küçük ateşte yavaş yavaş pişmeye bırakın.

 

Domateslerin kabuklarını soyun, çekirdeklerini çıkartın ve ince ince kesin. Kalamarın piştiği suda bulunan sebzeler iyice pişerek güzel bir renk alınca, domatesleri ekleyin.Beş dakika veya biraz fazla pişirerek domateslerin pıhtı bir sos haline gelmesini bekleyin.Sonra şarabı ekleyin, buharlaşarak uçuncaya kadar pişirin.Bu arada balık kafaları ve kılçıklarının piştiği suyu ateşten alın, küçük delikli bir süzgeçten geçirin ve hemen kalamarların piştiği suyun içine akıtın.Düşük ateşte kapağı kapalı tencerede bir saat kadar pişirin.Süre dolunca balık parçaları defne yaprağını tencereye koyun.Yirmi dakika daha pişirin.Son olarak da midyeleri ekleyin, beş dakika daha pişirin.Bu arada çorbanın tadına bakın, tuzu eksik ise ekleyin.İsterseniz biraz da karabiber ekleyin.Böylece pişen çorbayı sıcak sıcak sofraya götürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: