Yaşlılarda Cerrahi Tedavi

Birkaç yıl içerisinde batı toplumlarında 65 yaşın üzerindeki kişiler, nüfusun %25’inden daha büyük oranını oluşturacaktır. Bu kişilerin azımsanmayacak bir kısmında değişik cerrahi işlemlerin uygulanması gerekecektir. Bu cerrahi girişimler ise sağlıklı ve özellikle de kaliteli uzun bir ömrün sağlanmasındaki en önemli unsurlardan biri olacaktır.

Bu süreç içerisinde cerrahlar ve ilişkili dalların tüm üyeleri, yaşlı hastaların özel gereksinimleri ve bu insanların biyolojik ayrıcalıkları konusunda bilgilenmiş ve uygulamalarda daha da çok dikkat ediyor olmak zorunda olacaklardır. Yaşlanmanın oluşturduğu farklılıklara ek olarak, özellikle. eşlik eden hastalıkların varlığı, acil ortamda bu hastalıklarla karşılaşma oranının yüksekliği ve bu durumdaki prezentasyonunun olası farklılığı, tedavi sonundaki hedeflerin değişik olabilmesi ve hatta gerekli olabilecek ek iletişim becerileri bu popülasyona yönelik uygulamalardaki ayrıcalıkların yalnızca birkaç yönüdür.

Cerrahi hasta ile ilgili temel kavramlardan bazıları şunlardır:

 

    (1) Hastalığa neden olan olay sıkça biyolojik yaşlanma sürecinin kendisidir,

   (2) Takvim yaşının artmasıyla birlikte hastalığa bağlı mortalite artar,

   (3) Yaşın artması ile birlikte (genelde sanıldığından daha az olmak üzere) cerrahi morbidite ve mortalite de artar.

  Bununla birlikte, veriler çok değişkenli olarak dikkatli analiz edildiğinde, morbidite-mortalite artışının esas olarak yaş- tan değil de, yaşla birlikte artan
          o (a) ek tıbbi sorunlardan ve
          o (b) acil cerrahi girişimlerin daha sık görülmesinden kaynaklandığı anlaşılır.
      Acil cerrahi işlemler, organ sistemlerinin gençlere oranla daha az rezervleri olduğu için. yaşlı hastalarda daha zor tolere edilirler.
   (4) Tedavinin hedefi yaşamı uzatmak ise de, bu yaş grubunda, cerrahi tedavi ile sağlanacak yaşamın “kalitesi” de en önemli unsurlardan birisidir; başkalarından bağımsız, onurlu ve eziyetsiz bir yaşamın tedavi sonunda hedeflenme- si gerekir.

 (5) Bu, agressif bir cerrahi yaklaşımın olmaması anlamında algılanmamalıdır; aksine, sorunların tam gelişmesi ve ağırlaşması beklenmeden, proaktif cerrahi tutum daha başarılı olur.

Hazırlayan: Prof. Dr. Metin ÇAKMAKÇI – Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 8 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: