Kısırlık Yapan ‘Çikolatalar’

Kadınların yumurtalıklarında gelişen çikolata kistleri yumurtlama fonksiyonunu bozuyor ve tüplerde yapışıklık yaparak kısırlığa yol açıyor.

Çikolata kistlerin sancılı adet görmeden kısırlığa kadar birçok sorunun nedeni olduğunu belirten Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun, yaşam kalitesini düşüren bu kistlerin kansere dönüşme riskinin az olduğunu söyledi.

Kistlerin çevre dokulardaki sinirleri uyararak adet dönemlerinde ve cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açtığını aktaran Dr. Süleyman Tosun, “Çok büyüdükleri zaman kendiliğinden patlayabilir veya acil ameliyata gerek olabilir” dedi. 

Dr. Süleyman Tosun, tedavi hakkında ise şunları söyledi: “Çikolata kistlerin tedavisi cerrahi olmakla beraber ilaç tedavisi ve beslenme önerileri de etkili olmaktadır. Laparoskopi ile kistler çıkartıldığı gibi hem kısırlık hem de sancılar giderilmiş olur. Ancak unutmamak gerekir ki tekrarlanma riski yüksektir. Araştırmalar en iyi tedavi yöntemlerinde bile 5 yıl içersinde tekrarlama oranının %50 olarak göstermiştir. Eskiden denildiği gibi gebe kalmak bazen en iyi tedavi bile olabilmektedir. Tedavi seçenekleri hastanın muayene bulguları, öz geçmişi, yaşı, evlilik durumu veya çocuk istemine bağlı olarak değişir.”

NTVMSNBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: