Tüplü (SKUBA) Dalışlarda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Dekompresyon duraksamalarında bulunmadan, 40 m derinliğe kadar yapılan dalışlara sporsal tüplü dalış adı verilir.

Dalarken su altı ve dalış maskesi ya da orta kulaktaki basınç farkları nedeniyle orta kulaktaki basınç farkları nedeniyle orta kulak ya da yüzde ağrılar olur. İç kulak ve sinüslerde (yüz kemiklerin içindeki boşlular) daha ender olur.

Deniz hayvanlarına, mercan, kaya ya da batıkların keskin kenarlarına bağlı kesik, sıyrık gibi yaralanmalar olur.

 

Dalarken kurallara uymadığınız taktirde, hayati tehlikeye de girebilirsiniz. Örneğin, akciğerlerin barotravmas, derinlerden ani su yüzüne çıkmanız durumunda gelişebilir. Akciğerlerde bulunan gazın ani genleşmesine bağlı, akciğer dokusun zedeleyip, pnömotoraksa yol açabilir (akciğer zarının yırtılması) 8 nefes zorluğu, göğüs ağrısı gibi ani ortaya çıkan yakınmalar bunun bir belirtisi olabilir).
Diğer bir acil sorun olarak dekompresyon hastalığı gelişebilir. Burada  yine derinlerden aniden su yüzüne çıkıldığında gaz kabarcıkları kan dolaşımına geçer. Omur ilik, beyin ve akciğer gibi organların işlevlerini bozuar ve damarlardaki kan akımını engeller.

Dalışa Bağlı Sağlık Sorunlarını Engellemek İçin;

    1. Dalışa yeni başladıysanız deneyiminiz ve aldığınız eğitim ölçüsünde dalışta bulun ve emniyet kurallarını ihlal etmeyin.

    2. Dalarken yavaş yavaş kulak ve maskenizin basıncını dengeleyin. Su altında dalış planınızın ya da dalış bilgisayarınızın dışına çıkmayın.

    3. Su yüzüne çıkarken asla nefesinizi tutmayın. Yavaş, yavaş su yüzüne doğru çıkarken, normal hız ve derinlikte nefes alın.

    4. Su altındaki çevreyle aşina olun. Tehlikeleri tanıyın. Hangi hayvan, mercan ya da zararlıdan sakınacağınızı öğrenin.

    5. Su altında asla telaşlanıp, paniğe girmeyin. Dalarken kafanız karışacak ya da korkacak olursanız sakin olun, olduğunuz yerde durun, düşünün ve gerekirse dalış eşinizden ya da öğretmeninizden yardım isteyin.

 

Hazırlayan: Yrd. Doç.Dr. Hakan Yaman
Süleyman Demirel Üniversitesi, Tıp Fakültesi
Spor Hekimliği AD, Isparta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: