Sağlık kontrollerini ihmal etmeyin

Uzmanlar hastalıkların oluşma riskini düşürmenin en etkili yolu olduğunu söyledi.  Yrd. Doç. Dr. Erkan Melih Şahin, çeşitli hastalıkların oluşma risklerini belirlemek ve mümkün olduğunda düşürmek üzere, her yaş ve cinsiyette bireylerin belli aralıklarla sağlık kontrolünden geçmesi gerektiğini söyledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği’nde görevli Şahin, yaptığı açıklamada, “Hangi kontrollerin ne zaman ve hangi sıklıkta yapılması gerektiği, uluslararası hekim örgütleri tarafından bilimsel kanıtlara dayalı olarak belirlenmekte ve öneriler, rehber olarak yayınlanıp hekimlerin bilgisine sunulmaktadır.” dedi.
Yetişkin bireylerde, riskin izlenip düşürülmesi gereken en önemli ve yaygın hastalık gruplarından birinin kalp hastalıkları olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Şahin, yapılması gerekenlerin en başında sigaranın bırakılması, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz geldiğine dikkat çekti.

Bunlara ek olarak, kan basıncının düzenli olarak ölçülmesi ve yüksek çıkması halinde acilen tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizen Şahin, “Uluslararası geçerli ve güvenilir rehberler, 35 yaş üstü erkekler ve 45 yaş üzeri hanımlarda kan kolesterol ve yağ değerlerinin ölçülmesi, elde edilen verilere göre belli aralıklarla ölçümlerin tekrarlanması gerektiğini belirtiyor. Kan kolesterol değerlerinin istenenden yüksek olması kalp ve damar hastalıkları riskini arttırdığından bu durumla önce sağlıklı beslenme, yeterli olmadığında ise uygun tedaviyle mücadele edilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.
Aile hekimlerinin, sağlıklı bireylerin kontrollerini yürütmek için en uygun tıp uzmanları olduğunu kaydeden Şahin, şunları söyledi: “Çanakkale’de henüz yaygın aile hekimliğine geçilmemiş olsa da üniversite hastanemizde bununla ilgili poliklinik hizmet vermektedir. Siz de 35 yaş üzeri erkek veya 45 yaş üzeri hanım grubuna giriyorsanız, kan yağ ve kolesterol düzeylerinize baktırmak, diğer sağlık kontrollerinizi yaptırmak için başvurabilirsiniz.”

Cihan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: