Sağlık için bu ayrıntılara dikkat

Şiddetli karın veya göğüs ağrısı, geçmeyen yüksek ateş gibi durumlarla karşılaştığımızda doktora gitsek de pek çok hastalık belirtisini önemsemeyiz. Fakat bu belirtiler çok ciddi hastalıklara neden olabilir.

Mayo Clinic’te yer alan bir haberde, doktora gitmenizi ya da doktor çağırmanızı gerektiren ve önemsenmesi gereken hastalık belirtileri şu şekilde açıklanıyor:

Açıklanamayan kilo kaybı: İstemediğiniz halde kilo vermek iyiymiş gibi görünebilir, ancak gerçekte bir sağlık probleminin belirtisidir. Son 6 ayda ağırlığınızın yüzde 10’u kadar kilo kaybettiyseniz doktora gitmelisiniz. Kilonuzdaki açıklanamayan düşüşler, aşırı çalışan tiroidinizden, depresyondan, karaciğer hastalığından, kanserden ya da malabsorbsiyon bozukluklarından kaynaklanabilir.

Geçmeyen yüksek ateş: Ateş bir hastalık değil, genellikle hastalık belirtisidir. Çoğu zaman, vücudunuzun bir viral ya da bakteriyal enfeksiyonla savaştığı anlamına gelir. Ancak, 38,9’un üzerinde, en az 3 gün devam eden ve düşmeyen ateşte hemen doktora gitmelisiniz. Benzer şekilde, ateşiniz 40’ın üzerindeyse ve kendinizi hasta hissediyorsanız en kısa sürede hastaneye başvurmalısınız. Geçmeyen ateş, idrar yolu enfeksiyonundan tüberküloza kadar pek çok gizli mikrobik hastalığın belirtisi olabilir.

Nefes darlığı: Tıkalı bir burundan ya da spor yapmaktan kaynaklanmayan bir nefes darlığı hissediyorsanız, bu bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Vakit geçirmeden doktora gitmelisiniz. Nefes darlığının sebepleri arasında kronik obstrüktif göğüs hastalığı, kronik bronşit, astım, zatürre, akciğerde kan pıhtılaşması ya da diğer kalp ve akciğer problemleri bulunabilir. Nefes darlığı panik ataklarla oluşuyorsa, sorun ruhsal da olabiliyor.

Bağırsak hareketlerindeki açıklanamayan değişiklikler: İnsanlar normal bağırsak hareketlerinin nasıl olduğunu merak eder. Bu, kişiye göre değişiklik gösterir; fakat bir hafta süren ishal, 3 haftadan uzun süren kabızlık, bağırsak hareketlerinde açıklanamayan zorlanmalar, kanlı dışkı gibi olağan dışı ve açıklanamayan bir değişiklik görürseniz doktora başvurmalısınız. Bu değişiklikler bakteriyal ve viral bir enfeksiyonun ya da parazit hastalığının belirtisi olabilir.

Sayıklama: Sayıklama ani, şiddetli konfüzyon ve zihinsel durumdan meydana gelebilir. Eğer şu belirtilerden birini gözlemlerseniz hemen doktora gidin: Ani sersemlik hali, desoriyantasyon (zamanı ve yeri şaşırma), saldırganlık gibi ani kişilik ya da davranış değişikliği, konsantrasyon bozukluğu ya da hafıza problemleri. Bu belirtiler enfeksiyon, anemi, düşük kan şekeri ya da psikiyatrik durumlar gibi problemlerden kaynaklanabilir.

Ani ve şiddetli baş ağrısı: Baş ağrısı yaygındır ve genelde önemsenmez. Aniden başlayan şiddetli baş ağrısı, ciddi bir problemin habercisi olabilir. Eğer ani şiddetli baş ağrısına ateş, gerginleşen boyun, kurdeşen, zihin karışıklığı ya da nöbet de eşlik ediyorsa ve 55 yaşından sonra ilk kez görülen baş ağrısı varsa doktora gitmelisiniz.

Ani güçsüzlük, konuşma ya da görme kaybı: Bu belirtiler sizde görülüyorsa, dakikaların bile çok büyük önemi vardır. Bunlar felç ya da bazen mini felç olarak isimlendirilen geçici iskemik atak (TIA) belirtileridir. Eğer şu belirtiler varsa derhal doktora gidin: Ani güç kaybı ya da vücudunuzun tek tarafında hissizlik, bulanık ya da loş görme ile görme kaybı; konuşma kaybı ya da konuştuklarınızın başkaları tarafından net olarak anlaşılamaması; açıklanamayan baş dönmesi, sabit duramama ya da ani düşmeler; ani şiddetli baş ağrısı.

Işık çakması: Gözünüzün önünde ışık çakmaları görmek, retina ayrılmasının belirtisi olabilir. Gözde, kalıcı görme kaybını önlemek için en kısa sürede hastaneye gidilmesi gerekiyor.

Çok az yedikten sonra bile kendinizi aşırı doymuş hissetme: Bir haftadan fazla süren erken doyma durumunda doktora gitmelisiniz. Bulantı, kusma, ateş, kilo kaybı ya da kilo alma ve karın şişliği gibi diğer belirtiler de eşlik ediyorsa, doktora bu belirtiler de anlatılmalı. Bunların nedeni, mide yanması ve asabi bağırsak sendromu ile daha ciddi olan mide çıkışı tıkanıklığı, yemek borusu kanseri ya da mide problemleri olabilir.

Ateşli, kırmızı ve şişmiş eklem: Eklemlerinizden biri şişmiş ya da iltihaplanmışsa, eklem iltihabının belirtisi olabilir. Bu durum acil olarak tedavi gerektirir. Diğer nedenler arasında ise gut ya da eklem iltihabının bazı tipleri yer alıyor

Zaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: