Kısa Bilgiler

ygafmin tarafından 6 Eylül 2012 tarihinde Sağlık Haberleri kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 32 ve yorum yapan kişi sayısı Yorum Yapılmadı.

Hemen Başla

Anne adayları için de küçük ama faydalı haberleri derledik. İşte bebeğiniz ve sağlığınız için unutulmaması gerekenler… 

* Çocuk, depresyon riskini artırıyor

Anne adayları için de küçük ama faydalı haberleri derledik. İşte bebeğiniz ve sağlığınız için unutulmaması gerekenler… 

* Çocuk, depresyon riskini artırıyor

ABD’deki Florida State Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre ‘çocuk sahibi olmak depresyon riskini artırıyor’. Araştırma kapsamında 13 bin yetişkine, bir önceki hafta içinde ne sıklıkla kendilerini ‘yalnız’, ‘kederli’, ‘kaygılı’ hissettikleri ve ‘yaptıkları işe odaklanmakta zorlanıp zorlanmadıkları’ soruldu. Araştırmanın sonunda, çocuklu deneklerin çocuksuzlara oranla çok daha yüksek oranda depresyon semptomu gösterdiği bulundu. Özellikle 18 yaşın altındaki çocuklarıyla ayrı yaşayan ebeveynlerde depresyon riskinin daha yüksek olduğu belirlendi. 

* Nikotinli ürünler de bebeğe zarar veriyor

HAMİLELİĞİN ilk 12 haftasında nikotin içeren ürünlerin kullanılmasının bebeğe zarar verebileceği ortaya çıktı. İspanya’daki Valencia Üniversitesi’nden Dr. Maria M. Morales-Suarez-Varela ve ekibinin, hamileliklerinin 11 ila 25. haftalarındaki 76 bin 768 kadın üzerinde yaptığı araştırma, ilk 12 haftada nikotin sakızı ve bandı gibi ürünleri kullanan annelerin bebeklerinde doğuştan gelen rahatsızlık riskinin arttığını bildirdi. 

*Anneliği riske atmak istemeyenler için…

EUROFERTİL Üreme Sağlığı Merkezi Direktörü Dr. Hakan Özörnek, ‘yumurta dondurma‘ yönteminin, erken yaşlarda kansere yakalanan kadınlar ile erken menopoza girme riski olan kadınların anne olma şansını sürdürebilmeleri için büyük bir avantaj olduğunu söyledi. ‘Yumurta dondurma‘ işleminin geçen yıl yapılan yasal düzenleme sonucu uygulanabildiğini belirten Özörnek, “Bir yumurta 10-20 sene saklanabiliyor. İlaç tedavisiyle yumurta sayısı fazlalaştırılıyor, büyütülüyor, sonra alınıp donduruluyor. Bunun masrafı 1500 YTL; yıllık saklama ücreti de 400 YTL” diye konuştu.

Konuya ait etiketler

Görüşlerinizi bize yazın