İkinci dalgadan korkuyorlar !

Nisan ayında Meksika’da başlayan ve tüm dünyaya yayılan domuz gribi salgını yeni bir dalga ile geri dönüyor.

İkinci dalganın daha etkili olmasını bekleyen araştırmacılar, sonbaharla birlikte hastalıktan etkilenen kişi sayısının artacağını söylüyor. Kuzey yarım küreyi birkaç hafta içerisinde etkilemesi beklenen salgının okullarda, hastanelerde ve kamuya açık yerlerde daha büyük tehlike yaratacağı belirtiliyor.

Virüsün mutasyona uğramadığı düşünülürken yeni dalganın daha hızlı yayılması ve daha fazla kişiyi etkilemesi bekleniyor. Harvard Kamu Sağlığı Bölümü’nden Epidemiyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Marc Lipsitch, “On milyonlarca kişinin hastalıktan etkileneceğini, yüz binlercesinin tedaviye muhtaç olacağını ve on binlerce kişinin de ölebileceğini” belirtti. İlk domuz gribi aşısının Ekim ayı ortalarında hazır olması beklenirken salgın yüzünden diyabet ve astım hastalarıyla obez kişilerin daha büyük risk altında olduğuna dikkat çekiliyor.

Öte yandan kısa sürede birçok domuz gribi vakası ile karşılaşılan İngiltere’de sağlıklı kişilerin Tamiflu almak için yalan söylediği iddia edildi. Doktorlar bazı kişilerin virüse yakalanmış numarası yaparak ilacı temin ettiğini çünkü hasta oldukları takdirde stokların tükenmesi ihtimalinden korkulduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 14 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: