Dışarı çıkarken kolonya sürmeyin

Sağlık uzmanları, şu günlerde dışarı çıkarken, vücudun açıkta kalan ve doğrudan güneş gören bölümlerine kolonya ve losyon sürülmemesi gerektiğini belirtiyor.

Sıcak yaz günlerinde cildi serinletmek için en çok kullanılan kozmetik ürünlerin başında kolonya geliyor. Pek çok insan, sıcaktan bunalınca yüzüne, ensesine ve ellerine kolonya sürüyor. Ancak kolonya, tıraş losyonu ve makyaj temizleyici gibi alkollü sıvılar, güneş ışığında ciltte kalıcı lekeler oluşturabiliyor.
Uzmanlar, şu günlerde dışarı çıkarken, vücudun açıkta kalan bölümlerine alkollü ürünlerin sürülmemesi gerektiğini belirtiyor. Çünkü kalıcı cilt lekelerinden güneş ışınları da sorumludur. Bu da daha çok bilinçsiz kolonya ve kozmetik ürün kullanımından kaynaklanıyor. Cilde sürülen alkol, güneş ışınlarıyla temas etmesi halinde kalıcı lekelere sebep olur. Bunun için yazın gündüzleri dışarı çıkarken, özellikle yüzünüze, ellerinize ve kollarınıza kolonya, tıraş losyonu ya da makyaj temizleyici gibi alkollü sıvıları sürmeyin. Eğer sürdüyseniz, dışarı çıkmadan yıkayın.

Bu arada hamilelerin, doğum kontrol hapı kullananların, vücuduna lazerli tedavi uygulananlar ve cildinde çil ya da yara bulunanlar da güneş ışınlarına karşı dikkatli olmalı. Bu grupta yer alanların dışarı çıkarken mutlaka yüksek faktörlü koruyucu güneş kremi kullanmaları ve güneş kremlerini dışarı çıkmadan 30 dakika önce sürmesi gerekir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 14 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: