Dikkat! Sigara Bebeğin Zekasını Etkiliyor

ygafmin tarafından 6 Eylül 2012 tarihinde Sağlık Haberleri kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 42 ve yorum yapan kişi sayısı Yorum Yapılmadı.

Hemen Başla


 Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, sigaranın, bebeğin beyin sinir sisteminin gelişimiyle ilgili de bozukluk yarattığını belirterek, hamilelerin sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durmaları gerektiğini söyledi.  Prof. Dr. Dağlı, hamilelerin sigara içmesinin bebek üzerinde çok sayıda olumsuz etkisi bulunduğunu kaydetti. 

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, sigaranın, bebeğin beyin sinir sisteminin gelişimiyle ilgili de bozukluk yarattığını belirterek, hamilelerin sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durmaları gerektiğini söyledi.  Prof. Dr. Dağlı, hamilelerin sigara içmesinin bebek üzerinde çok sayıda olumsuz etkisi bulunduğunu kaydetti.                      

Sigaranın içindeki nikotin ve diğer bütün kimyasalların sigara içen anneden bebeğe geçtiğini, bu durumdaki bebeklerin kanında arabaların egzoz gazı olarak bilinen karbonmonoksit gazının yükseldiğini anlatan Prof. Dr. Dağlı, bunun sonucunda erken doğum veya düşük olabildiğini, bebeğin düşük doğum ağırlıklı doğabildiğini ve yeterince gelişmediğini anlattı. 

Prof. Dr. Dağlı, annenin hamilelik döneminde içtiği sigara nedeniyle 11 yaşındaki çocukların bile akciğer kapasitesinin düşük olduğunun bilindiğini ifade ederek, ”Yani bebeğin solunum ve akciğer kapasitesi sadece hamilelik döneminde içilen sigara nedeniyle bu kadar yıl etkilenmiş oluyor. Ayrıca bebeğin astım olma olasılığı da çok yükseliyor” diye konuştu. 
    
CİDDİ TEHLİKE
    
 ”Sigara, bebeğin beyin sinir sisteminin gelişimiyle ilgili de bozukluk yaratıyor” diyen Prof. Dr. Dağlı, şöyle konuştu:  ”Hamileliği döneminde sigara içenlerin çocuklarının matematik zekası ve okuma yeteneği akranlarına göre 3-4 ay geriden geliyor.  Onun dışında, sosyal şartları eşit olan grupların ortalama zekalarına bakıldığında (IQ), sigara içmiş annenin çocuğunun ortalama IQ’su 85 olurken, sigara içmeyen annenin çocuğunun ortalama IQ’su 95-100 arasında değişiyor. 85 IQ, çok zeki bir insan değil, vasat zekanın altıdır. Bu ciddi bir tehlike. Bugüne kadar solunum kapasitesi, astım riski, ileride kanser riski ile ilgili bilgiler vardı ama bu beyinsel ve zihinsel gelişmeyle ilgili bilgiler yeni çıkmaya başladı.’

ANNE ADAYLARININ BİLİNÇLENDİRİLMESİ
        
Annenin hamilelikte sigarayı bırakmasının son derece önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Dağlı, dünyanın çeşitli yerlerinde anne adaylarını bu konuda bilgilendiren halk sağlığı programları olduğunu söyledi. 

Prof. Dr. Dağlı, ”Ama Türkiye’de özellikle kadın doğum ve çocuk branşlarında yeterince bunun üzerine gitmiyoruz ve annelere bu bilgileri vermiyoruz. Bu nedenle de anne adayları evlatlarını buna maruz bırakabiliyor. Aslında bu bilgileri verebilsek anne adayının sigara içmeyi tercih etmesi zor olur, kendisinin, bir başka canlının hayatı ve geleceğinin şekillenmesinden sorumlu olduğunun bilincine varır” diye konuştu. Bu bilgilerin hamilelere aktarılmasında bazı aksaklıklar olduğunu ifade eden Prof. Dr. Dağlı, Türkiye’de hamile sağlığı ve hamilelikte sigara kullanımı ile ilgili çok kapsamlı bir kampanya yürütmek gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. Dağlı, bunun gelecek nesillerin sağlığı açısından çok önemli olduğunu vurguladı. 

”DUMAN DA OLUMSUZ ETKİLİYOR”
    
Sigara içmeyen anne adayının sigara dumanına maruz kalmasının da aynı sorunlara neden olduğunu belirten Prof. Dr. Dağlı, ”Kendisi içmediği halde, bulunduğu ortamda, işyerinde sigara içildiği için çocuğunda problem olan anneler olabiliyor. Hamileler, sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalı” diye konuştu. Türkiye’de yapılan istatistiklerin hamile olunca sigarayı bırakan kişilerin doğum yaptıktan sonra tekrar içmeye başladıklarını gösterdiğini kaydeden Prof. Dr. Dağlı, bunun da bebek üzerinde olumsuz etkileri bulunduğunu söyledi. 

Kaynak: AA

Konuya ait etiketler

Görüşlerinizi bize yazın