Bolu’da kene vakalarında azalma

Bolu’da 7 ay içerisinde 170 kişinin kene ısırması şikayetiyle hastanelere başvurduğu, geçen yıl bu rakamın 300’ün üzerinde olduğu bildirildi.

Bolu’da 2009 yılının 7 aylık döneminde 170 kişi kene tarafından ısırılma şikayetiyle hastaneye başvurdu. Hastalardan 14’ü, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsüne rastlandığı için Ankara‘ya sevk edildi. Bu hastalardan 1’i hayatını kaybetti.

Bolu Köroğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hüseyin İka,  geçen yıl 300’ün üzerinde olan kene ısırması vakalarında büyük oranda azalmanın yaşandığını ifade ederek, “2009 yılının 7 aylık döneminde 170 kişiyi kene ısırdı. Bu rakam geçen yılın oranlarına göre düşük. Kene ısırması şikayetiyle hastanemize başvuran hastalarımıza, gerekli incelemelerin ardından tedavi yapıldı” dedi.

İka, kene konusunda vatandaşların bilinçlendiğini belirterek, “Havaların ısınmaya başladığı dönemlerde bir haftada 70 kişi kene ısırması nedeniyle hastaneye başvurdu. Yapılan uyarıların ardından bu sayıda büyük bir düşüş yaşandı. Artık vatandaşlarımız toplu olarak gittikleri piknik alanlarında bile önlemlerini alıyor. Alınan önlemler vaka sayısını azalttı” diye konuştu.

Alınan önlemlerin ve duyarlılığın devam etmesi gerektiğini vurgulayan Dr. İka, “Vatandaşlarımız önlemlerini almaya devam etsin. Kene ısırması durumunda ise keneyi kendileri çıkartmak yerine hastanelere başvursunlar” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: