Aşırı sıcaklarda nasıl beslenmeli?

Uzmanlar özellikle açıkta satılan ürünlere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

 

 Yüksek sıcaklıklar ve nemin mevsim normallerinin üzerine seyretmesi vatandaşları bunaltırken, uzmanlar az ve sık beslenmeye özen göstererek, öğün atlamama konusunda vatandaşları uyarıyor.

Mersin Sağlık Müdürü Çağlar Çatak, sıcaklar nedeniyle oluşan iştahsızlığın önüne geçmek ve sindirim sistemini rahatlatmak amacıyla hafif ve su içeriği yüksek besinlerin sıklıkla tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.

Özellikle sıcak havalarda açıkta satılan gıdalardan uzak durulması gerektiğini belirten Çatak, “Sıcakta besinler kısa sürede bozulur, bu besinlerin tüketilmeleri zehirlenmelere neden olur. Hazırlanan besinler soğutucuda muhafaza edilmeli, açıkta bekletilmemelidir. Yağlı gıdalar ve alkolden mutlaka uzak durulmalıdır.” uyarısında bulundu.

Kanser, kemoterapi hastaları ve değişik deri hastalığı olanların güneş ışınlarından korunmaya dikkat etmesi gerektiğine işaret eden Çatak, özellikle yaşlılar, kalp ve tansiyon hastalarının sıcak günlerde efor harcamaktan kaçınması gerektiğini kaydetti.

Sık sık ılık su ile duş yapmakta fayda olduğunu belirten Çatak, havasız ve kapalı yerlerde uzun süre kalınmaması gerektiğini ifade ederek, içinde bulunulan ortamda hava sirkülasyonun sağlanması gerektiğini kaydetti.
Sıcak havalarda güneş yanıkları ve sıcak çarpmasına dikkat çeken Çatak, “Sıcak çarpmalarında kişiler önce serin ve gölge bir yere alınmalı, vücudundaki sıkı giyecekler çıkarılarak başı ve vücudu ıslatılmak sureti ile serinletilmelidir. Bilinç bulanıklığı olan sıcak çarpması vakalarında 112 Acil Sağlık Hizmeti aranarak yetkilere haber verilmelidir” diye konuştu.

Cihan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: