Aşı yıl sonunda Türkiye’de

Türkiye çapında 10 milyon kişiyi domuz gribine karşı aşılama kararı alan Sağlık Bakanlığı’nın sipariş ettiği aşılardan ilk 10 milyon dozu yıl sonuna kadar, kalan 10 milyon doz ise 2010 başında bakanlığın elinde olacak.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insan üzerinde denemelerine başlanan ve son baharda piyasaya çıkması beklenen domuz gribi aşısından 20 milyon doz sipariş verdiklerini söyledi.

”Domuz gribi aşısına, gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelere göre daha zor ulaşacağı” tartışmalarını değerlendiren Buzgan, ”Bu doğru ama biz bu yönden şanslıyız. Çünkü aşı üreticileriyle çok önceden ön anlaşmalar yaptık. Aşı üretim bandından çıkar çıkmaz Türkiye buna ulaşan ilk ülkelerden birisi olacak” dedi.

Domuz gribi aşısının, mevsimsel grip aşısı gibi tek değil 2 doz halinde uygulanacağını, Dünya Sağlık Örgütünün görüşünün de bu yönde olduğunu anlatan Buzgan, aşının ilk etapta hacı adayları ve hamilelerin yanı sıra kalp, karaciğer, şeker gibi kronik rahatsızlığı olanlarla sağlık personeline yapılacağını bildirdi.

Buzgan, ”Hac döneminin erken başlamasından dolayı öncelikle hacı adaylarını aşılayacağız. Önceki grip salgınlarından elde edilen tecrübelerden yola çıkarak 65 yaşın üstündekilerin aşılanmasına gerek duymuyoruz. Zaten tüm toplumun aşılanmasına da gerek yok” dedi.

İlk partideki 10 milyon dozluk aşının bu yılın sonuna kadar, kalan 10 milyon dozluk ikinci partinin ise 2010 başında ellerinde olacağını kaydeden Buzgan, aşının belirlenen gruplara ücretsiz yapılacağını söyledi.

Buzgan, çoklu doz şeklinde üretilecek domuz gribi aşısının mevsimsel grip aşısı gibi piyasada satılmasını beklemediklerini de belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: