6 Aydan Önce Ek Gıda Yok

ygafmin tarafından 6 Eylül 2012 tarihinde Sağlık Haberleri kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 61 ve yorum yapan kişi sayısı Yorum Yapılmadı.

Hemen Başla

 Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadriye Yurdakök, bebeklerde 6 aydan önce ek gıdaya başlanmaması gerektiğini belirterek, ”Ağzına verilen yiyecekleri diliyle dışarı atma refleksi kaybolmaya başladıysa, bebek ek gıda almaya hazırdır” dedi. 

Prof. Dr. Yurdakök, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğine dikkat çekti. Bu dönemde bebeklere kesinlikle ek gıda verilmemesine işaret eden Yurdakök, ”Bebek 6 aydan önce ek gıda almaya hazır değildir ve bu dönemde ek gıdaya başlanmaması için çok önemli sebepler vardır” dedi. Bebeğin 6 aydan önce ağzına verilen yiyecekleri diliyle dışarı attığını ifade eden Yurdakök, bunun, bebeğe erken dönemde ek gıda verilmesini önleyici doğal koruyucu bir refleks olduğunu belirtti.
6 aydan önce bebeğin ısırma, çiğneme ve yutma hareketlerini koordineli olarak yapamayacağına dikkati çeken Yurdakök, aynı zamanda bu çağdaki bebeklerin başını dik tutamayacaklarını ve oturamayacaklarını söyledi.

Bu çağdaki bebeklerin böbreklerinin ek gıdayla alınan protein artıklarını ve mineralleri yeterince atamadığının altını çizen Yurdakök, nişastalı besinlerin sindiriminde de güçlük çekileceğini bildirdi.
Yurdakök, ”Bağırsağın yeterli olgunluğa ulaşmadığı bu dönemde verilen yiyecekler, besin hassasiyeti ve alerjilere yol açar” diye konuştu. Bebeklerin ek gıdaya geçme dönemlerinin farklılık gösterdiğini anlatan Yurdakök, şunları kaydetti: ”Ağzına verilen yiyecekleri diliyle dışarı atma refleksi kaybolmaya, başını rahatça dik tutarak oturmaya ve ısırma-çiğneme-yutma koordine hareketlerini yapmaya başladıysa, herhangi bir nesneyi parmakla tutabiliyorsa, başlangıçtaki emme şekli daha olgunlaşıp, emme adeta bir sıvı içiyormuşçasına güçlendiyse, diş çıkarmaya başladıysa, Gözleriyle takip edebildiği yiyecek verilince 
ağzını açıyorsa, bebek ek gıda almaya hazırdır.”

6. AYDAN SONRA GECİKTİRİLMEMELİ

Prof. Dr. Yurdakök, 6. aydan sonra her bebeğin ek gıda almaya hazır olduğunu, bu önemde ek gıdaya geçilmesinin geciktirilmemesi gerektiğini kaydetti. Yurdakök, ”6. aydan sonra bebeğin ek gıdaları kabul etmesi güçleşir” dedi.

Yurdakök, bebeklerde ek gıdaya başlanırken dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı: 
1-”Ek gıdalara tek tek, yavaş ve az miktarda başlayıp, miktarı zamanla artırın, 
2-İlk kez vereceğiniz besinleri aç karnına deneyin, 
3-Sevmediği bir gıdayı zorla vermeyin. Bu yiyeceği yeniden denemek için bir süre bekleyin,
4-Bebek, anne sütü almaya devam ediyorsa ek gıdalar tek başına bir öğün olmalıdır,
5-Ek gıdaları anne sütüyle beraber denemeyin,
6-Yiyecekleri kaşık ya da bardakla verin, biberon kullanmayın,
7-Vereceğiniz ek gıdaları bebeğinizin ağzında kontrol edebileceği ve yutabileceği besinlerden seçin,
8-Yutmasını kolaylaştırmak ve gıdanın karaciğerine kaçmasını engellemek için, bebeğinizi kucağınızda kendini güvende hissedecek şekilde dik oturtun,
9-Bebeğinizin yiyeceğine dokunmasına izin verin,
10-Zamanla kendi yiyeceğini yemesine izin verin. Bu onun özgüvenini artırır,
11-Bir yaşına gelene kadar inek sütü vermeyin. İnek sütünün erken 
yaşta verilmesi alerji ve kansızlığa yol açar,
12-Üç yaşın altındaki bebeklerinizi günde 6 öğün besleyin,
13-Siz de çocuğunuzla birlikte yemek yiyin. Bu onun iştahını artıracaktır,
14-Boğulması ve akciğerlerinin zarar görmesini engellemek için 5 yaşına kadar küçük kuruyemişler vermeyin.”

Yurdakök, ek gıdalara tek bir besin türü içeren yumuşak, topaksız, yarı sıvı karışımlarla başlanması, 6-7 aylıkken yoğurtlu sebze püreleri, etli sebze, tarhana ve yoğurt çorbası gibi ikili karışımlar,7-9. aylarda da sebze çorbası, dolma, ızgara köfte, baklagiller gibi 3
veya daha fazla besin içeren çoklu karışımlar verilebileceğini söyledi. 

Kaynak: AA

Konuya ait etiketler

Görüşlerinizi bize yazın