Kariyerimi Nasıl Planlarım ?

Kariyerimi Nasıl Planlarım ?
Kariyer Planlaması yapmak..Selçuk Arıcı ‘nın Yazısı

Her insan hayatı boyunca geçimini sağlamak adına bir veya birkaç işte çalışır. Bu çalışma süreci içerisinde ise her insan kendisinde belirli bir ilerleme görmek ister. Çünkü insan durağan bir varlık değildir. İnsan gelişmek ister. Bu gelişimi maddi ve manevi olarak yaşamak ister. Çünkü gelişmek insana özgü bir özelliktir. Gelişip öğrenmek, işinde ilerlemek, kariyer yapmak, maddi ve manevi anlamda belirli bir yol katetmek her insanı mutlu eder. Bütün bunlardan yola çıkarak özellikle günümüzün sanayileşen ve şehirleşen yapısı içerisinde bu yapının daha da atrmaya başladığını görmekteyiz.

Özellikle şehirleşmeye çalışan ve kırsal kültürden şehir hayatının bu karmaşık yapısına uyum sağlamaya çalışan insanlar özellikle şehir yaşamının ekonomik problemlerini de göz önüne yaptıkları işlerde en azından sıkıntıya düşmeden geçimlerini sağlamaya çalışırlar ki bu da beraberinde çalışanların kişisel gelişim, kariyer, maaş olanaklarının artırılması yönünde bir beklentinin ortaya çıkmasına neden olur. Çalışanların kariyer anlamında daha ileriye doğru gitme istekleri elbetteki en doğal haklarıdır. Ancak bir çok çalışan bunu nasıl yapacağını ve hangi aşamalardan geçmesi gerektiğini tam olarak bilemez. İşte şimdi size kendi kariyer planınızı nasıl oluşturacağınız konusunda prtaik bilgiler vermeye çalışacağım.

1- KENDİNİZİ ANALİZ EDİN :

Eğer kariyer planınızı doğru bir şekilde yapmak istiyorsanız öncelikli olarak kendinizi doğru bir şekilde analiz etmeye çalışın.

Öncelikle yaptığınız işi sorgulayın.

a- Bu işte kaç yıldır çalışıyorsunuz ?
b- Bu işten beklentileriniz neler ?
c- İşinizi ne kadar seviyorsunuz ?
d- Gelecekte mevcut işinizden ne gibi beklentiniz var ?
e- Size göre işinizin geleceği nasıl ?
f- İşiniz konusunda ne kadar bilgilisiniz ? İşinizi ne kadar iyi biliyorsunuz ?
g- İşinizi yaparken başka bir işe girmeyi düşünüyor musunuz ?
h- Eğer başka bir işe girmek istiyorsanız bunun nedeni sizce ne ?
i- Bu işinizi bıraktığınızda rahatlıkla iş bulabileceğinize inanıyor musunuz ?

Bu ve bunun gibi bir çok soruyu kendinize sorabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en temel nokta yaptığınız işi ne kadar sevdiğiniz ve o işte ne kadar bilgili ve tecrübeli olduğunuz konusudur. Kendinizi öncelikle bu konuda sorgulamalısınız. Eğer işinizi sevmediğinize kanaat getirdiyseniz , eğer gelecekte başka başka sektörlere girmek gibi bir ideal varsa kafanızda kariyer planı yapmaya başlayabilirsiniz.

2- GÜÇLÜ VE ZAYIF YÖNLERİNİZİ GÜÇLENDİRİN :

Eğer bir kariyer planı yapmaya karar verdiyseniz bunun ne şekilde olabileceğini belirmeye çalışın. Kendinize ait güçlü ve zayıf yönlerinizi tespit edin. Hangi konularda güçlü ve istekli olduğunuzu ve hangi konularda da yetersiz olduğunuzu tespit edin. Güçlü yönleriniz gelecekte çalışmak istediğiniz alanla ne kadar paralel.

Bütün bunları iyice tespit ettikten sonra kendinize şunu sormalısınız.

a-Ben gelecekte yapmak istediğim iş için kendime nasıl bir yatırım yapıyorum ?
b- Kendimi geliştirmek için ne kadar zaman ayırıyorum ?
c- Kendime ne kadar yatırım yapıyorum ?
d- En son hangi konularda kendimi geliştirdim ?

Bütün bu soruların cevaplarını kendinize verdikten sonra kendinize bir gelişim planı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu sizin daha sistematik ve hedefsel davranmanıza yardımcı olacak.

3- KARİYER GELİŞİM PLANI HAZIRLAYIN :

Mevcut işinizi ve çalıştığınız şirketi düşünün. Bu şirketteki gelişim ve ilerleme şansınızı değerlendirin. Bu şirkette 1 yıl sonra kendinizi nerede görmektesiniz. Aynı şekilde 2 ve 3 yıl hatta 4 yıl sonraki pozisyonel durumunuzu düşünün. Her bir zaman dilimi içerisinde hangi konularda gelişim gösterdiniz ve şirketiniz bu gelişiminize paralel olarak size ne gibi olanaklar sunabilir ? Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar daha çok tahmine dayanmakla birlikte bunun cevabını şu şekilde tahmin edebilirsiniz. Hemen çalıştığınız kurumda sizinle benzer şartlarda çalışan ve uzun süreli çalışan birisine ait gelişimi inceleyin. Eğer bu tarzda birkaç kişiyi analiz edebilirsiniz kendinizin de çalıştığınız şirkette birkaçyıl içinde hangi şartlara kavuşacağınızı tahmin edebilirsiniz.

Şimdi bir kariyer gelişim planı hazırlayın. Kendinize şunu sorun. Ben kendi işimde mi kariyer yapmak istiyorum? Yoksa başka bir alana geçmek mi istiyorum ? sorularını cevaplayın. Vereceğiniz cevabagöre şu hazırlığı yapın. Eğer kendi işinizde ilerlemek istiyorsanız işinizin doruk noktasını ve ara istasyonlarını belirleyin. Şöyle düşünün. Ben bu işi devam ettirdiğimde 3 yıl sonra hangi pozisyondayım ve ne gibi olanaklar beni bekliyor. Aynı şeyi şimdi de 5 ve 10 yıllık bir çalışan olduğunuzu göz önüne alarak yapmaya çalışın.

Şimdi de sektör değiştirdiğinizi düşünün. Başka bir sektöre geçmek için yeterli bilginiz var mı ? Eğer bu bilginiz yoksa kendinizi geliştirmek için ne yapıyorsunuz ? Mevcut deneyiminizi artırmak için neler yapıyorsunuz ? Eğer değiştirmek istediğiniz işiniz yatırım gerektiriyorsa bununla ilgili ne gibi bir çalışmanız var ?

Psik.Dan.Selçuk Arıcı
İnsan Kaynakları Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five − 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: