Kadına Şiddet

Tanem tarafından 12 Nisan 2023 tarihinde Genel kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 22 ve yorum yapan kişi sayısı Yorum Yapılmadı.

Hemen Başla

kadına Şiddet 

 

KADINA ŞİDDET

Merhsbalar,

Ülkemizde binlerce kadın ve çocuk her gün gerek sözlü, gerek psikolojik, gerekse fiziki olarak şiddete maruz kalıyorlar ve dünyanın birçok yerinde her 10 kadından biri, her 10 çocuk dan biri bu olaylar neticesinde ölümle burun buruna geliyor ve bazen de ölümle sonuçlanabiliyor bu vakalar.

Ülkemizin bazı kırsal kesimlerin de kız çocukları daha 13, 14 yaşına gelmeden kendinden büyük babaları yaşında olan kişilerle evlenmek zorunda kalıyor ya da bırakılıyor. Ülkemizin eğitimden uzak kalmış kesimlerinde kadınlar kız çocuğu doğurduğu için sözlü, psikolojik, fiziki baskılara maruz kalıp hatta olay kadının üzerine kuma getirilmesi veya ölümü ile sonuçlanabiliyor.

Biz toplum olarak ülkemizi güzel yerlere getirebilmek için kız çocuklarımızı okutmayıp çocuk yaşta evlendirirlerse ülkemizi ilerletmek yerine bir adım daha geriye atmış oluruz. Çocuklarımızı erken yaşta evlendirmek yerine onları geleceği, kendi geleceğimiz için çocuklarımıza sahip çıkıp okumalarına izin verirsek; öğretmen, doktor, mühendis, mimar ve daha birçok meslek dalında üst kademlere gelerek ülkemiz için hizmet verebilirler.

Kendimizden örnek alarak yola çıkarsak kimimiz ilaç prospektüslerini okuyamıyor bilmeden, anlamadan, okumadan boş yere ilaç alıyor aldığı ilaçlar sağlam olan organlarına zarar verebiliyor. Okuma bilmediği için o anki ağrısını dindirebilmek için aldığı ilaç bazen ters etki yapıp kişinin hayatını kaybetmesine neden olabiliyor.

Gelin birlik olalım aydınlık bir dünya, aydınlık bir gelecek bilgili bir nesil için elele verip çocuklarımıza destek olup onları okutalım. Unutmayalım ki şiddet çözüm değildir empati kurarak onları da dinleyip anlayalım. Anne de olsak baba da olsak dünyaya onları biz dahi getirmiş olsak unutmayalım ki her insan bir bireydir. Ve her insan bir söz hakkı vardır.Saygı göstermek istiyorsanız saygı göstereceksiniz, sevilmek istiyorsanız sevgi vereceksiniz.

Sevgili Yazgulu üyeleri yukarıda yazmış olduğum konuda kadın, çocuk ve aile yaşantısında olan olayları kısaca ele aldım. Umarım bu konuda bir nebzede olsa sizleri aydınlata bilmişimdir.
Sevgiyle kalın..

.★ Tanem ★.

Görüşlerinizi bize yazın

Türkçe mIRC

kesintisiz ve kaliteli sohbet için programı indirin.