Estetik ameliyat komplikasyonları

ygafmin tarafından 31 Ekim 2017 tarihinde Genel kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 24 ve yorum yapan kişi sayısı Yorum Yapılmadı.

Hemen Başla

Genellikle hangi işi yapıyor olursak olalım işin sonucunda beklentilerimiz hep olumlu yöndedir ve sorun oluşmayacağını düşünürüz. Böyle düşünmek ve ummak olumsuz düşünmekten daha sağlıklıdır. Ancak, hedefe giderken bazen önümüze istemediğimiz engellerin de çıkabileceğini hesap etmek engelleri sorunsuzca ve az hasarla aşmayı kolaylaştıracaktır.

Her ameliyatta ya da uygulamada bir çok komplikasyon ihtimali vardır. Komlikasyon; önlenebilen ama tamamıyla engellenemeyen istenmeyen durumlara verilen addır. Enfeksiyon, hematom gibi her ameliyatta olabilecek komplikasyonlar yanında yapılan operasyon cinsine bağlı olarak ya da kişinin kendisinden kaynaklanan problemlerden dolayı ortaya çıkabilecek farklı farklı komplikasyonlar vardır. Enfeksiyon en sık görülen genel komplikasyondur. Önlemek için steril ortam, steril alet ve malzemeler, dezenfektan ve antibiyotikler kullanılır. Bu şekilde enfeksiyon ihtimali en aza indirilir ama tamamen engellenemez. Her ameliyatın enfeksiyon riski vardır. Ya da hematom (ameliyat bölgesinde kan toplanması), enfeksiyona göre önleme şansı daha yüksek olan bir komplikasyondur, ama herşeye rağmen oluşabilir.

Ameliyat kararı veren kişinin ameliyatı ile ilgili olası komplikasyonları da doktoruna sorması ve bu olasılıklara hazırlıklı olması gereklidir. Herhangi bir işlem sonrası oluşan komplikasyon ile mücadele esnasında en istenmeyen hasta grubu ” bu benim başıma niye geldi, doktorum hata mı yaptı, niye oldu, ne olacak” şeklinde sürekli ah-vah eden hastalardır. Bu hastalar bu şekilde davranarak hem kendilerini, hem doktorlarını, hem çevresindekileri boş yere üzerler ve aslında kendi tedavilerini de sabote etmiş olurlar. İlginç bir şekilde bu hastaların iyileşmeleri de uzun sürer.

Ameliyat kararı veren kişinin komplikasyonlara da hazırlıklı olması ve herhangi bir komplikasyon oluştuğunda panik yapmaması gerekir. Unutmayın ki komplikasyonlar hedefinize varmanızı sadece bir süre geciktirebilir, engelleyemez.
Ameliyat Öncesi ve sonrası Dikkat etmeniz gereken diğer hususlar;
Operasyon öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gereken konular aşağıda belirtilmiştir.
Genel Anestezi İle Birlikte Planlanan Operasyonlar İçin dikkat etmeniz gerekenler
1. Her şeyden önce genel anestezi yöntemlerinin sistemik hastalığı olmayan kişilerde risklerin çok az olduğunu bilerek cerrahi stresinizi en alt seviye tutmaya çalışınız. Hastane odasında yapılacak ilaçlarla bu stresiniz azalacak ve ameliyathaneye giriş ve çıkışınızı çok net hatırlamayacaksınız.
2. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı, idrar yolları hastalıkları gibi rahatsızlıklarınızı ve sürekli kullandığınız ilaçları bize bildiriniz.
3. İlaç alerjiniz varsa bize bildiriniz.
4. Tüm operasyonlarımız için en az 7 gündür aspirin, E vitamini, C vitamini, Ko-enzim Q ya da benzer ilaçlar kullanmıyor olmanız gerekmektedir. Kullanıyorsanız bize bildiriniz. Kanama eğilimi yarattığı için, operasyon öncesi ve sonrası alkol almayınız. Hanımlar için adetin 1-3 günler arası kanama için riskli dönemdir.
5. Doku kanlanmasını azalttığı ve yara iyileşmesini olumsuz etkilediği için yüz germe, meme ve karın operasyonlar başta olmak üzere operasyonlar öncesi ve sonrası sigara içmeyiniz.
6. Zayıflama amaçlı ilaçlar (Zenical vs.) kullanıyorsanız bize bildiriniz.
7. Operasyon günü yada bir gün önce banyo yapınız. Vücut şekillendirme operasyonlarından birisi yapılacaksa, koltuk altı ve genital bölge temizliği yapınız. Operasyon bölgesini sabunla yıkayınız.
8. Anestezi cihazları, kan oksijen seviyesini ölçümleri parmak ucundan yaptığı için ojelerinizi siliniz.
9. Yüz operasyonları için operasyon günü makyaj yapmayınız.
10. Operasyon sonrası hemşireler olmadan ayağa kalkmayınız.
11. Bize danışmadan ilaç kullanmayınız. (Tylol hot benzeri soğuk algınlığı ilaçları aspirin ve benzerleri)
12. Operasyon sonrası ilk gün araba kullanmayınız, önemli kararlar almayınız.
13. Operasyon sonrası ikinci gün evinizde istirahat ediniz. Sonraki günlerde aksi söylenmediği takdirde, kademeli olarak günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.
14. Aşağıdaki durumlarda vakit kaybetmeden bize ulaşınız
a. 38 derecenin üstünde ateş
b. Operasyon bölgesinde kızarıklık yada morarma
c. Sonradan ortaya çıkan ciddi ağrı ve şişlik
d. Operasyon bölgesinde biriken sıvıları biriktiren plastiğin dren kabının çok hızlı dolması

Tüm sorularınız için bizi aramaktan çekinmeyiniz. En kısa zamanda iyileşmeniz ve mutlu olmanız dileğiyle. Geçmiş olsun.

Konuya ait etiketler

Görüşlerinizi bize yazın

Türkçe mIRC

kesintisiz ve kaliteli sohbet için programı indirin.