Sarkan Göğüslerinizden Kurtulun

Meme, karın, bel ve bacak estetik operasyonlarının bir arada rahatlıkla yapılabileceğini biliyor musunuz?

Estetik Plastik Cerrah Op.Dr. Ergin Er; önemli bilgiler veriyor…

“Yapılan birçok bilimsel çalışma göstermiştir ki kış aylarında estetik operasyon sonrası iyileşme süresi ve vücudun ödem atma zamanı çok daha kısa ve konforludur. Yine özellikle vücut şekillendirme operasyonları sonrası 15-21 gün süreyle giyilmesi gereken korselerin kullanımı, soğuk olan dönemde çok daha rahattır. Ayrıca yapılan operasyonların sonuçlarının vücutta tam olarak 4-6 ay gibi bir sürede oturduğu da bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla bahar ve yaz aylarında daha çok vücut hatlarını ortaya çıkaran giysileri operasyonunun sonuçlarının tam olarak ortaya çıktığı ve ödemin vücuttan atılarak istenen vücut silüetinin sağlandığı bir zamanda giymek daha uygun olacaktır. Bütün bu nedenlerle sonbahar döneminden itibaren vücut şekillendirme operasyonlarının sıklığı artmaktadır. Vücut şekillendirmede özellikle meme, karın, bel ve bacak estetiği bir arada rahatlıkla yapılabilir.

Sarkan ve deforme olan göğüsler için…

Sarkan ve deforme olan göğüsler ve meme başının tekrar ideal yerine alınması ve şeklinin düzelmesi için cerrahi yöntemler günümüzde tek rasyonel çözümdür. Yapılacak operasyonda hedef memeyi göğüs kafesinde uygun yere taşımak, meme başını yeni şekillendirilen memeye göre ideal yerine ve büyüklüğüne almak ve meme dokusunu bir bütün olarak bakıldığında koni veya yarım küre şekline kavuşturmak olmalıdır. Bütün bu noktalar göz önüne alındığında, seçilecek yöntem göğüs dokusunda ve meme başında meydana gelen deformitenin boyutlarına göre her kadın için özel olarak belirlenmelidir.

Bu yöntemler cerrahi meme dikleştirme ve ek hacim sağlamak için bununla kombine edilen meme protezi operasyonlarıdır. Küçük göğüsler için ise en etkili yöntem silikon meme protezi uygulamasıdır. Günümüzde meme protezi ile meme büyütme, sedasyon adı verilen hafif uyku hali ve lokal uyuşturma ile genel anesteziye ihtiyaç duymaksızın rahatlıkla yapılabilmektedir. Yaklaşık 40-45 dakika süren bu operasyondan sonra birkaç saat dinlenme sonrası hastalar evine ve 1-2 gün içinde de günlük işlerine ağrı sızı olmaksızın rahatlıkla dönebilirler.

Güzel bir karın hayal değil!

Güzel bir karnı biçimlendiren faktörler karın ön duvarındaki kasların anatomik olarak yerinde ve birbirine yakın olması, cilt altı yağlanmanın normal sınırlarda olması ve karnı örten cildin sadece o karnı örtecek yüzeyde olmasıdır. Dolayısıyla karın bölgesi deformitelerini düzeltmek için tüm bu faktörler tek tek değerlendirilmeli ve tedavi ona göre planlanmalıdır. Bu tedaviler deformitenin derecesine göre karın germe operasyonu, liposuction veya bu iki yöntemin kombinasyonlarıdır.

İnce bir bel…

Bel bölgesi vücudun tam ortasında yerleştiğinden ne kadar güzel ve ince ise kalçalar ve karın da o kadar güzel ve ince olarak algılanır. İnce bel özellikle sırt dekoltesinde güzel görünmenin olmazsa olmaz şartıdır. Burada vücut silüetini bozan kalınlaşmanın temel nedeni ise hemen her zaman cilt altı yağ birikimidir. Bu yağlar mikrokanüler liposuctionla kolaylıkla ve oldukça etkili şekilde uzaklaştırılabilir. Beldeki yağların vücudun diğer bölgelerinden en büyük farkı aslında dışarıdan görünenden daha fazla miktarda yağın görünen bölgenin hemen üstündeki bel oyuğuna yerleşerek beli kalınlaştırmasıdır. Buraya liposuction yapılırken bu dikkate alınmazsa asla güzel ve ince bel görüntüsü elde edilemez.

Sütun gibi bacaklar için…

Bacak bölgesi kısaca basen, bacak iç yüzü ve diz olarak üç ana bölgeye ayrılabilir. Basen bölgesi aslında sadece dış bacağı kapsayan basit oval bir alan gibi düşünülmemelidir. Aslında estetik olarak bakıldığında bu alan bacak dış yüzü ovali, kalça alt ve dış kısmı ve bacak arka yüzünün üst kısmını kapsayan kalp şeklinde bir ünite olarak değerlendirilmelidir. Dolayısıyla tüm bu bölgeler bir arada liposuction ile düzeltildiğinde güzel bir sonuç elde etmek mümkündür. Bu bölgede yapılan bir yanlış ise aşırı yağ alınmasıdır ki bu kadın silüetini erkek silüetine çevirir ve kadının çekici yuvarlak çizgisini bozar.

Dolayısıyla yağ alınırken yuvarlak hatları koruyacak miktarda yağın alınması ve bir kısmının korunması gerekir. Bacak iç yüzünde birçok kez cilt ve cilt altı yağ tabakasındaki artış deformasyona neden olur. Bu alandaki cilt vücuttaki en ince cilt yapılarından biri olduğu için liposuction oldukça dikkatli yapılmalıdır. Eğer uygun işlem yapılmazsa ciltte düzensizlik ve dalgalanma riski oldukça yüksektir. Bu noktada uygulanan cilt tedavileri ile bu riskleri minimuma indirmek mümkündür. Diz içleri ve diz önünde vücut silüetini bozan hemen çoğu kez cilt altı yağ depolanmasıdır. Bu, liposuction ile kolaylıkla düzeltilebilen ve hemen her zaman bu tedaviye çok iyi cevap veren bir bölgedir. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: