Saç Ekimi

Saç ekimi kıl kökü nakli olarak adlandırılabilir. Saç ekimi, saçların yoğun olduğu bölgelerden (ense ve yan kısım) alınan saç köklerinin saha seyrek olan boş bölgelere ekilmesi işlemidir. Saç ekimi operasyonu özellikle doğal ve sağlıklı saç sonuçları verdiği için oldukça tercih edilen kalıcı bir yöntemdir. Saç dökülmesi ile kişilerde oluşabilecek çeşitli psikolojik ve sosyal yaşamdan uzaklaşma gibi durumlar saç ekimi sayesinde ortadan kaldırılmaktadır.

Saç ekim yöntemleri ikiye ayrılmaktadır.

• FUE Tekniği

Her iki teknik de canlı saç kökü naklini sağlar ve genel anestezi gerektirmez. Aralarındaki fark saçın alınma şeklidir.
Birinci teknik olan FUT (follikuler unite transplantasyonu) tekniginde basin arka kisminda iki kulak arasında saç alınan yerde çizgi şeklinde bir iz kalırken, diğer teknik olan Fue (foliküler ünite ekstraksiyonu) yönteminde arka kısımda saç alınan yerde herhangi bir iz kalmamaktadır.

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar kesinlikle yeniden dökülmez. Saç ekimi öncesi ve sonrasında unutulmaması gereken en önemli konu her hastanın özel olduğu ve tüm değerlendirmelerin hastaya özel yapılması gerektiğidir. Saç ekimi hastane ortamında, lokal anestezi etkisinde yapılan bir operasyon olduğundan normal hayatınıza bir kaç gün içerisinde kolaylıkla dönebilirsiniz.

Saç Ekimini Kimler Yaptırabilir?

Saç dökülmesi tüm dünyada çok sık olarak görülen hastalıkların başında gelmektedir. Hemen hemen erkeklerin %80’inin hayatının bir döneminde mutlaka saç ile ilgili problemleri olabilmektedir. Peki, saç ekimi bu kadar çok sık gözüken bir problemse herkese saç ekimi yapılabilir mi? Kimler uygun adaydır?

Hastanın yaşı 22 nin üzerinde olmalı, Hepatit C, Hemofili, Talasemili hastaları ve HIV taşıyıcıları risk grubuna girdikleri için saç ekimi yapılamaz. Aslında genç yaşlarda başlayan saç dökülmelerinde hastalar telaşa kapılıp kulaktan dolma yanlış tedavi arayışlarına girmektedirler. Aslında bu durum her yaşta hastayı paniğe sevk edebilir. Ayna karşısında her gün saatlerce saçlarımızı inceleyip bugün ne kadar saçım döküldü diye saymayanımız yoktur mutlaka. Bu sorunu yaşayan bütün hastalarımıza önerimiz saç ekimi ve tedavileri konusunda uzman olan doktorlara başvurmalarıdır. Bu sorununuzdan vazife çıkartıp sizi yanlış yönlendirecek ve olmayan tedavi şekillerini pazarlayacak çok sayıda kişi ve kurum olduğunu unutmamanız gerekir.

Saç ekimine en uygun aday verici bölgesinde güçlü ve sık saç kökleri bulunan, ekim yapılacak sahasının donör sahasına oranı 3/4 olan hasta grubudur. Tercihen saç dökülme süreci durmuş olan kişiler saç ekiminden daha fazla fayda görmektedirler. Eğer donör bölgedeki kökler yeterince gelişmemiş ve zayıfsa o zaman PRP, Mezoterapi gibi Saç Tedavileri kullanılarak kökleri güçlendirmek gerekebilir.

Daha önce saç ekimi yaptıran hastalara da burada ayrı bir başlık açmakta fayda var. Düzeltme vakaları her zaman çok zordur ve mutlaka deneyimli hekimlerin kontrolünde olmalıdır. Bu durumda donör bölgesinin ne kadar sağlıklı olduğu ve ekim yapılacak alanında açıklığını göz önüne almak gerekecektir.

Daha genç yaşta olan ve saçlarının ön bölgede açıklığı bulunan hastalarımıza ise ilerleyen süreçte saç kaybını hesap ederek ekim yapmakta fayda vardır. Bu durumdaki hastalarımızın beklentisi çok sık görünen saçlar olmaktadır. Bu gruptaki hastaların hekim analizi ve önerilerine kulak vererek uygun greft sayısına göre ekim yaptırmaları sonuçları daha tatminkar kılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: