LİPOSUCTİON – VİBROLİPO – LAZERLİPOLİZ ( SMARTLİPO )

Terminoloji; Bu konuda kafa karıştıran adlandırmalar konusunda biraz bilgi verelim,
Liposuction: yağ alma, yağların emilmesi,
Liposhaping: temelde liposuction işlemi, ticari bir adlandırma,
Liposculpture veya lipostructure: yağ alma ve alınan yağın yeniden ihtiyaç olan bölgelere enjeksiyonu (lipofilling) ile vücut şekillendirme işlemi. 
Microliposuction: İşlemin çok ince kanüller ile yapıldığını belirten ticari bir adlandırmadır.
Vibrolipo; Liposuction işleminin titrreşimli kanuller ile yapıldığı, yağ almayı kolaylaştıran sistemlerden biridir(VAL- Vibro Asisted Liposuction)
Vaserlipo: Yağları parçalamak için ultrasaund enerjisi kullanıldığı, yağ almayı kolaylaştıran sistemlerden biridir. Yağları parçalayan kanül ya da iğneler lazer sistemlerindekilerden kalındır (UAL- Ultrasaund assisted Liposuction).

Lazerlipo-lazerlipoliz: lazer enerjisinin ince iğneler ile direkt olarak yağın içine verilerek yağların parçalandığı yöntemin genel adıdır.( LAL- Laser Assisted Liposuction)

Smartlipo, Slimlipo, ….lipo vs: Lazerlipolizde kullanılan farklı marka ve farklı dalga boyu ve güçteki lazerlerin ticari adlarıdır. Smartlipo, lipoliz amacı ile ilk üretilen FDA onaylı cihazdır.

LİPOSUCTİON

Her ne kadar liposuction işlemi hakkında birçok yanlış kanı ve inanış olsa da, bana göre estetik cerrahinin en iyi uygulamalarından biri hala liposuction işlemidir ve en az diğer ameliyatlar kadar, hatta belki de daha fazla güvenli ve komplikasyonu daha az bir işlemdir. Yapılan, bilgi ve deneyimden uzak, yanlış uygulamalar elbette bir tekniği kötülemek için yeterli değildir. Elbette mucize de değildir, sadece uygun kişilerde uygun şekilde yapıldığında harikalar yaratabilen izsiz bir operasyondur. Lazerlipo ya da vaserlipo işlemleri çoğu kez liposuction ile tamamlanır. Lazerlipo da daha ince kanuller kullanılır. Liposuction, tek başına mükemmel sonuçlar sağlayabildiği gibi aynı zamanda karın germe, meme küçültme gibi estetik ameliyatların sonuçlarını daha da güzelleştiren vazgeçilmez bir yardımcıdır. 

Liposuction işlemi başlangıçta cerrahlar tarafından çok kolaymış gibi görünen ama aslında en fazla tecrübeye ve eğitime ihtiyaç duyulan bir işlemlerdir.

LİPOFİLLİNG (yağ enjeksiyonu) işlemi de bugün estetik plastik cerrahların en fazla yaptığı uygulamalardandır. Yağ enjeksiyonları özellikle yüz bölgesi dahil bugün vücudun her yerinde kullanılabilmekte, çarpık bacaktan popo estetiğine kadar eskiden protez gerektiren bir çok uygulamayı protez kullanmadan yapabilmemizi sağlamaktadır. Uygun durumlarda meme büyütmek ve meme asimetrilerini gidermek için de eskiye göre daha sık kullanılan tekniklerden biridir. Kullanılabilecek uygun yağ elbette sadece liposuction ya da vibroliposuction ile elde edilmektedir. Lazer ve ultrasaund yağ hücrelerinin çoğunu öldürdüğünden dolayı yağ enjeksiyonunda kullanılamaz.

VİBROLİPO

2000 li yıllarda kullanılmaya başlanan bir sistemdir. Özel bir elcik ve bunu kontrol eden bir makine ile yağ emen kanülün ucu titreşimli, devinimli ve 0,5-1 cm arasında ileri geri hareketlidir. Bu yağların içinde daha kolay dolaşmayı ve daha az travma ile yağları daha kolay almayı sağlayan oldukça iyi bir sistemdir ve 2003 yılından itibaren kullandığım iyi bir sistemdir. Bu tekniğin faydaları; Daha az iz, , daha az travma ve morluk, kanama çok daha az olduğundan daha çok yağ alma şansı, daha çabuk iyileşme ve daha kolay ve kontrollü suction ile daha iyi sonuçlar.

LAZERLİPO-LAZERLİPOLİZ (SMARTLİPO)

Yaklaşık 2007 yılından beri kullandığım bir sistemdir. Lazerlipoliz istenmeyen yağ fazlalıkları konusunda son yılların en iyi adımlarından birisidir bana göre. Cerrahi işlerden korkup non-invaziv ama etkisiz birçok yönteme başvuran insanlara daha rahatlıkla ve korkmadan yaptırabilecekleri bir alternatif sunulmuş oldu. Bu yöntemin uygulanışı liposuctiona göre daha az invazif, tıpkı karboksiterapi veya iğneli lipoliz gibi ama onlardan çok daha etkili bir yöntem. Aynı zamanda işlem lokal anestezi ile yapıldığından diğer yöntemlerden daha az ağrılıdır. Üstelik bu lazerlipoliz ileri ya da hafif düzeyde işlemi tek bir seansta sonuç veriyor, yani belli aralıklar ile seanslara girmeniz ve uzun uzun sonuç beklemek yok. 

Bu yöntemden en etkili ve bir seferde sonuç alabilecek olan adaylar, fazla kilosu olmayan ama vücudunun hatlarını bozan yağ birikimlerine sahip olan erkek ve bayanlar. Bu tarife uymayan kişiler ise daha fazla seans sayısını ya da lazerlipoliz sonrası bir miktar yağın özel kanüller ile dışarı alınmasını kabullenmek zorunda (LAZERLİPOSUCTİON). Bana sorarsanız daha fazla seans yerine parçalanan fazla yağın dışarı çekilmesini tercih edin. Çünkü lazerlipolizin avantajları bir miktar yağın çekilmesi ile yok olmuyor. Parçalanan yağın dışarı alınması ile incelmeyi hemen işlem sonrası görüyor, sonra hızla iyileşip, çok kısa sürede sonuca ulaşıyorsunuz. Korse süreniz en fazla 5-6 gün, Morluk ve ağrı çok daha az.

LASERLIPOLISIS – LASER LIPOSUCTİON – SMARTLIPO®

SONUÇ OLARAK, Teknolojinin ilerlemesi ile Geliştirilen aletler işlemleri sadece daha iyi yapmamızı, daha önce yapamadıklarımızı yapmamızı sağlayan yardımcılardır. Güzel sonuçlar ancak becerikli ve deneyimli ellerde hayat bulabilir.

Lazerlipoliz-Lazerliposuction-Vibroliposuction
Operasyon Süresi: Bölge sayısı ve ihtiyaca bağlı değişken,
Anestezi: Lokal,
Hastanede Yatış: Yok,
Pansuman: Yok, 2 gün sonra banyo, 7-10 gün korse, alınması gereken dikiş yok,
Ağrı: Yapılan işleme ve kişiye bağlı değişken, ağrı kesici ile kontrol edilebilir,
İyileşme: 1-2 gün içinde işe dönüş, işleme ve yerine bağlı 1-3 ay içinde ödemler %80-90 azalma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: