Kolay güzellik

Artık daha genç ve daha güzel görünmek için ameliyat masasına yatmak gerekmiyor. Cerrahi gerektirmeyen günübirlik uygulamalar da yılların izini silmeyi vadediyor.

Gerek uygulama kolaylığı gerek iyileşme sürecinin kısalığı estetik uygulamalarda neşter gerektirmeyen yöntemleri daha cazip kılıyor. Dermasoft Sağlıklı Yaşam Kliniği’nden Dr. Nihat Güven, neştersiz yöntemlerin yükselişini anlattı: “Günümüzde estetik uygulamalar yavaş yavaş cerrahi uygulamalardan uzaklaşıyor. Bunun nedeni cerrahi operasyonlar sonrası uzun iyileşme süreleri ve kişinin beklentilerinin gerçekleşmesinin zaman alması. Bir de üstüne komplikasyon korkuları eklenince kişinin karar vermesi oldukça zor oluyor. İşte bu yüzden estetikte yeni trend ya kısa iyileşme süresi olan ya da hiç iyileşme süresi gerektirmeyen işlem ve uygulamalar. Bu trend hemen hemen tüm teknikleri etkilemiş durumda. Örneğin, eskiden dolgular iğne ile yapılırken hafif morarmalar sineye çekilirdi, yeni trend kanül ile uygulama getiriyor.” Cerrahi yöntemlerin en ciddi rakipleri olarak Radyofrekans ya da dondurarak yağ parçalama (Zeltiq) uygulamaları gösteriliyor. İki yöntemin ayrıntılarını Dr. Nihat Güven’den öğrendik.

Radyofrekans hangi alanlarda kullanılıyor?
Radyofrekans (RF); yaşlanmayla birlikte gevşeyip incelen kolajen yapının kas ve sinir dokusuna zarar vermeden uyarılarak kısaltılıp kalınlaştırılması esasıyla çalışıyor. Bu bağlar sıkılaşıp kısaldıkça, bağlı bulunduğu cilt de gerginleşiyor, sıkılaşıyor, toparlanıyor. Yine yaşla birlikte cilt yüzeyi inceliyor. Kolajen yapının uyarılmasıyla bu alanlardaki nem, parlaklık ve kalınlık sağlayan tamirci hücreler de uyarılıyor. Dolayısıyla Radyofrekans sayesinde cildin hem içeriden hem de görünen dış yüzeyden gençleşmesi hedefleniyor. Radyofrekans yöntemleri tek seans uygulama (Thermage) ya da birikimli olan birden çok uygulama gerektiren (Pollogen) şeklinde olabiliyor. Yüz bölgesinde yüz ovalini toparlamak, göz kapağı ve göz çevresindeki kırışıklıkları gidermek, dudak üzerinde oluşan ince çizgileri azaltmak, popo kaldırmak ve dikleştirmek, bacaklardaki sarkma ve gevşemeleri toparlamak ile cilt dokusunu gençleştirmek hedefiyle tercih ediliyor.

Dondurarak yağ parçalama yöntemi kimlere uygulanabiliyor?
Ameliyatsız estetik uygulamalarının en ciddi diğer konusu ise bölgesel incelme. Dondurarak yağ parçalama anlamına gelen Zeltiq yönteminde, yağ hücrelerinin parçalanmasını amaçlıyor. Çalışan, uygulama sonrası sosyal hayatına hemen dönmek isteyen ve ameliyattan çekinenler için önemli bir alternatif olan dondurarak yağ parçalama; her bir bölge için tek seans uygulanıyor. 18 yaşından itibaren sağlık sorunu bulunmayan kadın ve erkek herkeste uzman kontrolünde uygulanabiliyor.

Ameliyatsız estetik yöntemler neler?
1. Botox
2. Hyalüronik asit bazlı dolgular
3. Lazer epilasyon
4. Yağ/doku enjeksiyonları
5. Lazerle anti aging tedavileri
6. Radyofrekansla cilt sıkılaştırma
7. Dondurarak yağ parçalama ve şekillendirme gibi yeni yöntemler 

Formsanté Dergisi Mart 2013 Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: