Karın Germe Estetiği

ygafmin tarafından 4 Mart 2016 tarihinde Estetik kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 56 ve yorum yapan kişi sayısı Yorum Yapılmadı.

Hemen Başla

Karıng germe ameliyatları son yıllarda ülkemizde sık kullanılan güzelleşme operasyonlarından birisidir. Yaşlılık, gebelik sonrası, hızlı kilo alma ve kaybetme gibi durumlardan sonra karın, bombeleşmeye ve sarkmaya başlamaktadır.   Yaşlanmadan dolayı veya gebelikten çıkan bayanlarda genelde yağ birikintileri, çatlaklar ve sarkmalar görülebilmektedir. Bunların en büyük sebebi; karın bölgesindeki derinini her zaman büyümeye müsait bir yapısı vardır. Bundan dolayı hızlı kilo almalarda, gebeliklerden sonra veya yaşlılıktan dolayı bu bölgedeki kasların arası açılır. Karın germe ameliyatları ile karının bu bölgesine bir keşiden girilerek kasların birbirine tekrar tutturulması dikilme yoluyla gerçekleştirilir. Sonrasında gerekli görüldüğü durumlarda da liposuction operasyonu uygulandıktan sonra işlemler bitmektedir.

Karın germe ameliyatlarını en çok tercih eden kişiler gebelikten yeni çıkmış olan bayanlardır. Bu bayanlarda gebeliğin oluşturduğu etkilerden bir an önce kurtulma eğilimi olduğu için hemen uzmanlara başvurmaktadırlar. Gebelik süresince bu bayanlarda hızla bombeleşme meydana gelmiştir. Karın germe ameliyatını tercih etmelerindeki en büyük etken de zaten budur.

 Karın Bölgesi Neden Bombeleşir?

 Karın bölgesinde meydana gelecek bombeleşme karın kaslarının mevcut esneklik özelliklerini kaybetmeleri sonucunda birbirlerinden ayrılarak uzaklaşmaları sonucunda meydana gelmektedir. Bu ayrılmaların en büyük sebebi, karının sürekli büyümesiyle birlikte hızla baskıya uğrayan karın kaslarının baskıdan kurtulma eğilimiyle ayrılmalarıdır. Özellikle gebelik durumlarında görülen karındaki bombeleşmeye mahal vermemek için sürekli olarak egzersiz yapmalı, karın bölgesindeki kasları geliştirecek hareketlere biraz daha ağırlık verilmelidir.

Karın Germe Operasyonu

Karın germe operasyonlarında birkaç farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu ameliyatlarda kullanılacak yöntem;

 • Hastanın karın derisinin kalitesine,

 • Kaslardaki ayrılma miktarına.

 • Sorunlu bölgenin büyüklüğü ve yeri.

Gibi kriterler gözden geçirildikten sonra belirlenmektedir. Hastalarda ameliyatın uygulanacağı alan büyük ise, sorunlu bölge göbek deliğinin üstünde ise ve karın kasları arasındaki mesafe oldukça fazla ise tam karın germe operasyonu uygulanmaktadır. Göbek deliğine paralel ve sonrasında sorunlu bölge yakınlarında göbek deliğine dik kesi açılarak buradan sorunlu bölgedeki kaslar birbirine dikilerek işlem yapılır. Bu sayede karın kaslarının sıkılaşması ve aralarındaki yağ dokunun ortadan kalkmasına yardımcı olunmuştur.

 Hastada söz konusu bozukluklar göbek deliğinin alt kısmında ise, çatlama, sarkma ve gevşeme sorunları henüz çok ilerlememişse karın kaslarında ayrılmalar çok az ise göbek deliğinin altından ufak bir kesi açılarak buradan gerekli tedaviler uygulandıktan sonra dikiş atmaya bile gerek kalmadan işlem tamamlanmış olur.

Karın Germe Operasyonları Sonrasında Acı Olur mu?

Karın germe ameliyatından sonra hemen ayağa kalkmak mümkündür. Tam karın germe operasyonu uygulanmışsa beş altı gün dikişler kalacağından bunlara zarar vermeyecek derecede hareketler yapılabilir ve sosyal yaşamın sürdürülmesi sağlanır. Yaklaşık olarak bir ay boyunca ağır maddeler kaldırmamak ve karın bölgesini çok fazla yormamak gerekmektedir. Yine bir ay boyunca hiç çıkarmadan kullanmanız gereken korse sizlere verilir ve bu sayede dikilen kasların birbirinden kısa sürede tekrar ayrılması engellenmiş olur. Karın germe ameliyatları, sezaryen doğumdan bile daha önce iyileşen ve işlem sonrasında çok az acı veren bir işlemdir. Operasyon sonrasında sadece iki veya üç gün aşırı bir şekilde ağrı hissedebilirsiniz. Ancak sonrasında alınacak düşük dozdaki ağrı kesiciler, işlemin ağrısını geçirmede oldukça etkili olacaktır. Ayrıca işlem sonrasında yukarıda da belirttiğimiz gibi hafif yürüyüşler yapmak ağrıları hafifletip iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Karın Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Karın germe ameliyatları, hemen herkes için uygundur. Herkeste uygulanabilen bu ameliyatlarda uygunluk konusu genelde hastanın kararına bağlıdır. Genel olarak karın germe ameliyatı için uygun olan adayları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Karın bölgesinde yağ ve deri fazlalığı mevcut ise

 • Karın kasları gevşeyip araları açılmışsa

 • Karın derisi iyice sarkmış ve çatlamalar oluşmaya başlamışsa

 • Karın bölgesinde oluşan deri fazlalıkları var ise.

Hastalar, karın germe ameliyatına uygun demektir.

Karın germe ameliyatı fiyatları ne kadar?

Karın germe ameliyatı fiyatlarının belirlenmesinde, uygulanacak bölgenin alanı, derideki sarkma miktarı, kaslardaki açılma miktarı gibi etkenlere bağlı olarak ve ameliyatı uygulayacak doktorların belirlediği kalite standartlarına göre değişiklikler göstermektedir. Hayatın her alanında olduğu gibi bu konuda da fiyatların şekillenmesinde arz talep ilişkisinin oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Artık insanlar, estetiksel operasyonları oldukça fazla tercih ettiklerinden ve estetik ameliyatları uygulayan uzman sayısı arttığından astronomik rakamlar söz konusu değildir.

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Karın germe ameliyatları, lokal anestezi yöntemi ile hastanın sadece ilgili bölgesi uyuşturularak uygulanan ameliyatlardır. Bunun yanında ameliyat edilecek bölgenin büyüklüğü de çok fazla olmayacağı için karın germe ameliyatları sonrasında hemen taburcu edilir ve evinizde dinlenmeye gönderilirsiniz. İyileşme sürecini sıralayacak olursak;

 • Ameliyattan sonra karın içinde cilt altında birikmesi muhtemel sıvıların dışarı atılması için bir dren takılır. Bu dren 2 veya 4 gün sonra vücuttan alınır.

 • Dikişlerin ortalama iyileşme süreleri 7-12 gün arasındadır. Busüre bittikten sonra dikişler alınabilir.

 • Hastalar, taburcu olduktan sonraki ilk birkaç gün dinlenip sonrasında normal hayatlarına devam edebilirler.

 • Karın germe ameliyatlarında ilk haftalarda karın bölgesinde şişlik ve morluklar görülebilmektedir.  Bu morluklar yaklaşık 15 gün sonra azalacak ve geçecektir.

 • Hastalar, ameliyatı takip eden bir ay boyunca kesinlikle kendilerine verilen korseleri takmalı, ağır şeyler kaldırmaktan kaçınmalıdırlar.

 • Karın germe ameliyatından sonra kesin sonucu görebilmek için ortalama 6 ay kadar bir süre geçmesi gerekmektedir.

Korse kullanımı

Karın germe operasyonları sonrasında korse kullanılması gerektiğini söylemiştik. Korse kullanımının ısrarla teşvik edilmesindeki sebep; karın bölgesinde yapılan değişikliklerden yani alınan yağlar ve kasların birbirine dikilmesinden sonra karında hacimce bir büyüme olacaktır. Eğer bu büyüme sonrasında kasların ve yağların hareketleri yönlendirilmez ise karın bölgesinde sıkı bir görünüme sahip olmak isterken daha fazla sarkmış, şekilsiz bir karına sahip olabilirsiniz. Bu sebepten, karın germe ameliyatlarından sonra korse kullanmaya azami özen göstermeli ve doktor tavsiyelerine tamamen uymalısınız.

Karın germe ameliyatlarında iz kalır mı?

Karın germe ameliyatına karar vermekte yakın olan hastaların en çok sorduğu sorulardan birisi de iz kalıp kalmayacağıdır.  Bu operasyonlarda açılacak kesi, ameliyatın uygulanacağı bölgeye, ameliyat esnasında  deriden alınacak kısımlara, derideki sarkmalara ve derinin kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Karın germe operasyonlarında iz kalacaktır. Ancak bu kesiler sadece bikini bölgesinden açılacağı için çok fark edilmeyecektir. Bunun yanında karın germe operasyonundan sonra kalan izin yok edilmesi için estetik ameliyatlar uygulanmaktadır. Ancak ücret olarak pahalı olan bu ameliyatlar, bu sebepten dolayı çok tercih edilmemektedir.

Karın germe ameliyatı öncesi ve sonrası resimleri

Liposakşın (liposuction)  ile yağ aldırma, karın germe estetiği işlemiyle birlikte yaptırılabilir mi?

Karın germe işlemi ile birlikte liposuction işleminin de son yıllarda beraber yapıldığını görmekteyiz. Karın germe ameliyatı çerçevesinde kaslar, birbirine dikilirken liposuction işlemleri ile de fazlalık yağ dokusu vücuttan atılır ve yağ dokunun parçalanması sağlanır. Bu sayede hem kaslarınızın birbirine tekrar dikilmesi sayesinde daha sık bir görünüme sahip olurken hem de fazla yağ moleküllerinin parçalarının vücuttan atılmasıyla kilo vermeye ön hazırlık yapıp vücudunuzun daha şekilli görülmesini sağlamış olursunuz.

 

 

 

 

Konuya ait etiketler

Görüşlerinizi bize yazın