Karın Germe Estetiği

Karın germe operasyonlarında birkaç farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu ameliyatlarda kullanılacak yöntem;

  • Hastanın karın derisinin kalitesine,
  • Kaslardaki ayrılma miktarına.
  • Sorunlu bölgenin büyüklüğü ve yeri.

Gibi kriterler gözden geçirildikten sonra belirlenmektedir. Hastalarda ameliyatın uygulanacağı alan büyük ise, sorunlu bölge göbek deliğinin üstünde de devam ediyorsa ve karın kasları arasındaki mesafe oldukça fazla ise tam karın germe operasyonu uygulanmaktadır. Sezeryan kesisine benzer ve biraz daha uzunca bir esi ile girilerek tüm karın derisi kaldırılır ve göbek deliğinin altında kalan fazla deri kesilerek çıkarılır ve üstteki deri gerilerek ilk yapılan kesiye dikilir. göbek orjinal yerinden açılan bir delik ile yine olduğu yerde deriye dikilir. Aynı zamanda sorunlu bölgedeki kaslar birbirine dikilerek işlem yapılır. Bu sayede karın kaslarının sıkılaşması ve aralarındaki yağ dokunun ortadan kalkmasına yardımcı olunmuştur.

Hastada söz konusu bozukluklar göbek deliğinin alt kısmında ise, çatlama, sarkma ve gevşeme sorunları henüz çok ilerlememişse karın kaslarında ayrılmalar çok az ise göbek deliğinin altından ufak bir kesi açılarak buradan gerekli tedaviler uygulandıktan sonra dikiş atmaya bile gerek kalmadan işlem tamamlanmış olur.

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Karın germe ameliyatları mini karın germe ameliyatı hariç, genel anestezi yöntemi ile uygulanan ameliyatlardır. İyileşme sürecini sıralayacak olursak;

  • Ameliyattan sonra karın içinde cilt altında birikmesi muhtemel sıvıların dışarı atılması için bir dren takılır. Bu dren 2 veya 4 gün sonra vücuttan alınır.
  • Alınması gereken dikiş yoktur.
  • Hastalar, taburcu olduktan sonraki ilk birkaç gün dinlenip 5. gün sonrasında normal hayatlarına devam edebilirler.
  • Karın germe ameliyatlarında ilk haftalarda karın bölgesinde şişlik ve morluklar görülebilmektedir. Bu morluklar yaklaşık 15 gün sonra azalacak ve geçecektir.
  • Hastalar, ameliyatı takip eden 6-12 hafta boyunca kesinlikle kendilerine verilen korseleri takmalı, ağır şeyler kaldırmaktan kaçınmalıdırlar.
  • Karın germe ameliyatından sonra kesin sonucu görebilmek için ortalama 6 ay kadar bir süre geçmesi gerekmektedir.

Karın Germe Estetiğinde Korse kullanımı

Karın germe operasyonları sonrasında korse kullanılması gerektiğini söylemiştik. Korse kullanımının ısrarla teşvik edilmesindeki sebep; karın bölgesinde yapılan değişikliklerden yani alınan yağlar ve kasların birbirine dikilmesinden sonra karında hacimce bir küçülme olacaktır. Eğer bu küçülme sonrasında hem dikilen asları gerginlikten korumak hem de kaldırılan derinin uygun bir şekilde kasların üzerine yeniden yapışmasını sağlamak için korse önemlidir. Yine yağların düzgün dağılımı ve operasyon sonrası oluşan ödemin bastırılması için korse gereklidir. Ama orsenin en önemli görevi daraltılan arın bölgesinin içten gelen basınca karşı korunmasıdır.Bu sebepten, karın germe ameliyatlarından sonra korse kullanmaya azami özen göstermeli ve doktor tavsiyelerine tamamen uymalısınız.

Liposakşın (liposuction) ile yağ aldırma, karın germe estetiği işlemiyle birlikte yaptırılabilir mi?

Karın germe işlemi ile birlikte liposuction benim için vazgeçilmez bir uygulamadır. Karın germe ameliyatı çerçevesinde kaslar, birbirine dikilirken liposuction işlemleri ile de fazlalık yağ dokusu vücuttan atılır ve yağ dokunun parçalanması sağlanır. Bu sayede hem kaslarınızın birbirine tekrar dikilmesi sayesinde daha sıkı bir görünüme sahip olurken hem de fazla yağ moleküllerinin parçalarının vücuttan atılmasıyla vücudunuzun daha şekilli görülmesini sağlamış olursunuz. Fazla yağı alınan deri yeni duruma çok daha kolay adapte olmakta ve sizi ikinci bir işlemden de kurtarmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: