İkiz kızlara yapılan estetik

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Eser Aydoğdu’ya sorduk.

Size başvuran en ilginç estetik ameliyat grubu olan hastalar kimlerdir?

Son zamanlarda artan bir şekilde ameliyat olan ve bana ilginç gelen grup; ikiz hastalarımda yaptığım estetik işlemler diyebilirim. Özellikle tek yumurta ikizlerinde zamana bağlı gelişen değişiklikler kişileri estetik ameliyata yöneltmektedir. Çünkü yıllarca birbirine benzeyen kardeşler görüntülerinde farklılık oluştuğunda bu problemi hemen düzeltmek istiyorlar. Veyahut bunun tersiyle de karşılaşabiliyorum, birbirine çok benzeyen ikizler bundan memnuniyetsizlik duyarak aralarında bir farklılık oluşturmak için de estetiğe başvurabiliyorlar.

İkiz hastalar en çok hangi operasyonları talep ediyorlar?

Örneğin kendi hastalarımdan örnek verecek olursam; İkiz erkek kardeşlerden bir tanesinin saçı dökülmüştü ve diğerinde dökülme olmamıştı. Ve ikiz kardeşinin saçıyla aynı görüntüde olması için talepte bulundu ve saç ekimi gerçekleştirdik. Bir diğer ikiz kız kardeşlerden biri ise trafik kazası geçirmişti. Diğer ikiz kardeşini örnek göstererek aynı burna sahip olmak istediğini söyledi. 7 yaşında olan ikiz kız hastalarımdan ikisinde de kepçe kulak deformitesi mevcuttu ve aynı gün opere ettik.

İkiz operasyonları için psikolojik boyut önemli mi?

Tabi ki çok önemli, hastanın beklentisini anlamak en önemlisi. Mesela ikiz kız kardeşler gelmişti. Birbirlerine bu kadar benzemekten dolayı mutsuzdular. Böyle bir hasta grubunu hemen reddediyorum, çünkü bu işin psikolojik boyutu. Öncelikle kardeşler kendi aralarındaki psikolojik sorunu çözmeliler. Çünkü böyle bir ameliyat endikasyonumuz yok. Böyle bir amaçla gelen hastaya, yani ben kardeşime benzemek istemiyorum diye ameliyat olmak isteyen kişiyi ameliyat etmek tamamen yanlıştır, çünkü bunun sonu yok. Şöyleki önce burnunun şeklinin değişmesini ister, o değiştikten sonra hala benzediğini düşünerek, sonra gözkapağını, sonra dudağını veya kaşını değiştirmek isteyebilir. Bu tip yaklaşımları estetik cerrahi açısından pek doğru bulmuyorum, çünkü bu olayda düşünce yapısının düzeltilmesi en önemli olandır.

Bu konuda yaşadığınız bir zorluk var mı?

Benim yaşadığım değil ama bir başka Plastik Cerrah arkadaşımın yaşadığı sorundan bahsedeyim o da çok ilginçti. Yine ikiz kızkardeş burun ameliyatı olmak istiyorlar ve burun şekillerinin aynı olmasını istiyorlar, ama bir türlü ortak doktora karar veremiyorlar, kardeşlerden birisi başka doktora bir diğeri de arkadaşıma ameliyat oluyor sonunda tabiî ki farklı burunlar ortaya çıkıyor ama her ikisi de sonuçta mutlu olmuşlar.

Kaynak : Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − ten =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: