HANGİ YAŞ GURUBUNDA HANGİ ESTETİK MÜDAHALE

Günümüzde hala birçok kişinin, estetik girişimlere karşı ön yargılı olmasına rağmen Türkiye’de estetik cerrahiye talep gün geçtikçe artıyor. Üstelik yapılan araştırmalara göre estetik müdahale geçiren bir kişinin ikinci ve sonraki müdahaleleri yaptırma eğiliminin arttığı saptanmış.

40 YAŞ ALTI KADINLAR

Türkiye’de estetik cerrahi en çok 40 yaş altı kadınlardan ilgi görüyor. Tabi ki talep edilen estetik operasyonlar yaşa ve cinsiyete göre değişiklik gösteriyor. Güzellik algısının gitgide önem kazanmasıyla özellikle genç bayanlar estetik cerrahiye daha sıcak bakıyor. 40 yaş altı kadınlarda en sık burun ve meme büyütme estetiği tercih ediliyor. Aynı yaş grubu erkeklerde ise burun estetiği ve jinekomasti (erkekte meme büyümesi) düzeltme operasyonu en sık yapılan iki ameliyat. Daha ileri yaş gruplarında özellikle zamanın etkisi ile ortaya çıkan deformasyonlara yönelik estetik müdahaleler talep ediliyor. 40 yaş üzeri kadınlarda doğumlar ve yerçekiminin etkisiyle oluşan şekil bozukluklarını gidermek için karın germe, meme dikleştirme, yaşa bağlı sarkmalara yönelik yüz germe operasyonları en sık tercih edilen estetik müdahaleler. Aynı yaş grubundaki erkeklere göz kapağı estetiği, kaş kaldırma, karın bölgesi liposakşının daha sık uygulandığı görülüyor.

ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA TALEP ARTACAK

Estetik cerrahi işlemlere toplumun bakış açısının değişmesi ve tekniklerin gelişmesi ile önümüzdeki yıllarda her yaş grubunda talebin daha da artacağı öngörülüyor. Özellikle daha genç yaşlardaki insanların estetik cerrahiye giderek daha fazla başvurduğunu görmekteyiz. Bu durum ailelerin çocukların psikososyal gelişiminin etkileneceği konusundaki endişelerinin sonucunda çevre desteği ile genç bireyleri cesaretlendirmesi ve kolaylaşan iletişim olanakları ile etkileşimin artması sonucu güzellik algısını değiştirmesine bağlı olabilir. Bu şekilde devam ederse estetik cerrahiye başvuranların yaş dağılımda belirgin değişiklikler oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: