GÖĞÜS OPERASYONLARINDA ÖNCELİK, SİLİKON TÜRÜNÜN BELİRLENMESİ

Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Nazmi Bayçın, göğüs operasyonlarında öncelikle kullanılacak silikon türünün belirlenmesi gerektiğini söyledi.
Kullanılacak implant ya da diğer adıyla protez türü belirlenmeden, yapılacak operasyon için bir çalışma planının oluşturulamayacağını ifade eden Bayçın, kullanılacak protez türünün ise de kişinin fizyolojik yapısına ve beklentilerine göre belirlendiğini aktardı. Tabii kullanılan malzemelerin tamamının uluslararası standartlara en yüksek seviyede uygun olmasının altını çizen Bayçın, operasyonlarda kesinlikle FDA (American Food and Drug Administration) tarafından kullanılması onaylanmış olan markalara ait protezlerin kullanılması gerektiğini aktarırken bu kalite standardını yakalayamamış yerlerde böyle bir operasyonun asla yaptırılmaması gerektiğini vurguladı.
Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Nazmi Bayçın operasyonlarda kullanılacak implantlarla ilgili olarak; “Günümüzde göğüs estetiği operasyonları sırasında kullanılan implantların ana maddesi silikondur. Bu silikondan üretilen implantları ise ikiye ayırmalıyız. Birincisi serum fizyolojik içeren silikon protezleredir. İkincisi ise içi de silikonla dolu olan protezlerdir” dedi.
Dr. Bayçın açıklamalarının devamında, “Birinci grupta olan serum fizyolojik içeren silikon protezlerin sadece dışı silikondur. Bu silikon kapsülün içine serum fizyolojik denilen tuzlu su doldurulmuştur. Serum fizyolojik vücudumuz için yabancı olan bir madde değildir ve vücuda direkt girdiğinde bile herhangi bir sorun ortaya çıkmaz. Bu nedenle gayet sağlıklı bir protezdir. Kıvam olarak meme dokusu ile aynı kıvamda olduğu için göğüslere dokunulduğunda içeride bir protez olduğu anlaşılmaz. İkinci grupta ise silikon dolgulu protezler yer alır. Bu implantların hem içi hem de dışı silikondan oluşmuştur. İçlerinde bulunan silikonun sertliği ya da yumuşaklığına göre iki türü bulunur. Bunlardan birincisi içinde sıvı silikon bulunan implantlardır. İkincisi ise içinde kohezif silikon bulunan protezlerdir” ifadelerini kullandı.

“SIVI SİLİKONLAR HİSSEDİLMEZ”

Opr. Dr. Nazmi Bayçın silikon dolgulu protezler ile ilgili yaptığı bilgilendirmeye, “Sıvı silikon dolu protezlerin içindeki madde sıvı olduğu için göğüs yapısı ile benzer bir yumuşaklığa sahiptir. Bu nedenle de elle dokunulduğunda içeride bir implant olduğu pek hissedilmez. İçinde kohezif silikon bulunan protezler ise sıvı olmayan bir madde ile dolu oldukları için daha koyu kıvamlı ve katıdırlar. Katı olduğu ve daha sert bir madde ile doldurulduğu için; kohezif silikon ile dolu olan implant yerleştirilmiş bir göğse dokunulduğunda içeride bir protez olduğu anlaşılabilir. Diğer implant türlerine göre daha katı olan bu türü tercih ederken bu nokta ciddi anlamda dikkate alınmalıdır. Dikkate alınarak karar verilmediğinde sonrasında kişi rahatsızlık hissedebilir. Ancak kohezif dolgulu implantlar da şekillerini diğer türlere göre daha uzun süre tam olarak koruyabilirler. Bu da dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta” şeklinde konuştu.

“ŞEKİLLERİNE GÖRE DE AYRILIYORLAR”

Dr. Nazmi Bayçın ayrıca silikonların şekillerine göre de birbirinden ayrıldığını aktardı. Dr. Bayçın yuvarlak ve anatomik (damla şekilli) olarak silikonların şekillerine göre ikiye ayrıldığını belirtti. Yuvarlak silikonların yarım bir kürenin şekline sahip olduğunu ve yerleştirildiklerinde göğsün üst kısmında da bir dolgunluk oluşturduklarını ifade eden Bayçın, “Bu tür silikonlar göğsün üst kısmını da doldurdukları için görsel olarak doğal olmayan bir görünüm ortaya çıkarabilirler. Diğer tür olan düşen bir damla şeklindeki silikonlar ise göğse yerleştirildiklerinde göğsün alt kısmını doldururlar. Üst kısmında bir dolgunluk yaratmazlar. Bu sayede göğsün alt kısmı dolgunlaşır ve göğsün doğal şekline uygun olarak bir büyüme gerçekleşmiş olur” diye bilgi verdi.

IHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: