FUE yöntemi ile saç ekimi

FUE (Follicular Unit Extraction) Yöntemi İle Saç Ekimi
FUE nedir?

Follicular Unit Extraction (FUE) yöntemiyle sac ekimi doğrusal bir kesi yapılmadan saç adalarının (folliküler ünite;FU) teker teker alınması işlemidir. Saçlı derinin üzerinden 1mm ve daha küçük çaplı aletlerle saç adalarının (folliküler ünite;FU) yuvarlak kesilerle alınmasıdır.
İlk defa dr.wood tarafından tanımlanmışsada herhangi bir detay belirtimemiştir. Daha sonra 2002 yılında dr.rasman ve bernstayn bu teknikle ilgili ilk bilimsel yayını yapmışlardır. Bu çalışmada uygun adayları bulmak için FOX testine ihtiyaç varken 2005 yılında dr.harisin tanımladığı 3 basamaklı FUE tekniği ile buna ihtiyaç kalmamıştır.

FUE ile saç ekimi aslında aslında FUT operasyonunun bir parçasını oluşturur. FUE saç adalarının (folliküler ünite;FU) şerit çıkarmadan direkt olarak elde edilmesidir. FUT operasyonunun kalan bölümünü ise saç adalarının (folliküler ünite;FU) nakli oluşturur. Şerit operasyonunda saç adaları sadece mikroskop altındaki ayırma ile edilebilir. Saçların ekilmesi her iki yöntemdede aynıdır.

FUE çizgisel bir iz bırakmadığından çok kısa saç modellerini tercih edenler için uygun bir metottur. Ayrıca çok gergin saçlı derisi olanlar ve keloide yatkın adaylar için uygun olabilir. Ayrıca daha önce yapılmış kötü saç ekimlerinin düzeltilmesinde kullanılabilir.

FUE için geliştirilen tüm tekniklere rağmen işlemden önce adayların tümü uygun testlere tabi tutularak graft hasarı oranı açısından değerlendirilmelidir. Yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştirki en uygun adaylarda bile %5 ile15 arasında bir oranla alınan köklerin çöpe gitme ihtimali vardır.

3 Adımda  FUE

FUE sac ekiminde en önemli gelişme dr.haris tarafından geliştirilen özel bir punch ile saç adalarının alınması olmuştur. 2005 yılında Amerikan Saç Cerrahi Birliğinin (ishrs) kongresinde tanımlanmıştır. 2006 yılında  dr.harisin bu tekniğini izleme olanağı bulmuştur.

Bu yöntemin en önemli avantajı saç adalarının (folliküler ünite;FU) alınırken zarar görme riskini minimalize etmesidir. Diğer bir önemli avantaj ise daha öncede FOX pozitif olup FUE için uygun olmayan hastalarada 

FUE YAPILABİLMESİDİR.

FUE Saç Ekiminin Avantajları ve Dezavantajları

FUT ile karşılaştırıldığında saç köklerinin dökülmeye dirençli olduğu kalıcı saç bölgesinden daha az saç alınabilmesidir.

FUT yönteminde her iki kulak çizgisinin altında kalan güvenli bölgeden saçların tümü alınıp nakil edilebilir. Şerit çıkarıldıktan sonra derinin kenarları dikilir.

FUE Saç Ekiminin Avantajları
  • Çizgi şeklinde iz bırakmaz
  • Bu daha çok saçlarını çok kısa kestirenler için önemlidir.
  • Saçların alındığı bölgedeki iyileşme süresi daha kısadır.
  • Keloid riski olan hastalar için kullanışlıdır.
  • İşlemden hemen sonra ağır spor yapmak zorunda olanlar ve çok gergin ense derisi olanlar için alternatif yöntemdir.
  • Donör bölgesi sık ve açık alanı küçük olan insanlarda FUT yöntemine bir alternatiftir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 15 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: