En Çok Yapılan Estetik Operasyonlar

Kadınlar en fazla liposuction ve meme büyütme; erkekler ise saç ekimi ile burun estetiği yaptırıyor

Ülkemizde en sık yapılan ameliyatlar arasında liposuction vc meme büyütme ilk sırayı almaktadır. Bayanların kadınsı özgüvenin tekrar kazanımı konusunda bu tür ameliyatlara yatkınlıkları bulunmaktadır. Ameliyat sonrası estetik sonucu hemen görebildikleri için de meme estetiğinin ayrı bir önemi var tabi. Kısacası meme estetiği, özellikle de protez ile meme büyütme ameliyatları toplumumuzda mutlu kadınlar yaratmaktadır. Erkek hastalarımız ise ülkemizde en sık saç ekimi ve burun estetiği ile ilgileniyorlar ancak liposuction, yüz-boyun germe ve karın germe gibi estetik girişimleri dc yaptıranların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Liposuction kilo verme ameliyatı değildir, vücuda kontur verme girişimidir. Liposuction kesinlikle kilo verme amaçlı yaptırılmamahdır. Vücudun bölgesel yağ birikimlerinin vakum yardımıyla alınması vc sonuçta olması gereken konturun vücuda verilmesi işlemidir. Günümüzde bazı son teknoloji ürünü olarak piyasaya tanıtılan aletler yardımı ile bölgesel yağlanmadan kurtulmak ve görünüşü düzeltmek liposuction kadar etkili olamamaktadır. Bu tür aletlerin kullanımı zaten bilimsel açıdan kabul görmüş yöntemler değillerdir. Tecrübeli ellerde, genel veya sedasyon anestezisi altında yapılabilen liposuction derin ve yüzeysel yağlanmanın giderilmesi ile göz alıcı görünümün kazanılmasında uzun süreli ve en etkili tek yöntemdir.

Meme büyütmede kullanılan protezler kanser yapar mı? Ve bu işlem sonrası bayanlar emzirebilirler mi?

Meme büyütme ameliyatlarında çoğunlukla, en son jenerasyon jel dolgulu meme protezleri kullanılmaktadır. Bunlar Amerika ilaç dairesi onaylı (FDA onaylı) oldukça güvenli protezlerdir. Kanser yapmazlar ve mamografı görüntülenmesinde karışıklığa da neden olmazlar, sadece farklı yöntemlerin kullanılmasını gerektirebilirler. Bayanların bebek emzirmelerini ise engellemezler.

Burun estetiğinde doğal ve yüze uyumlu, aynı zamanda da fonksiyonel sonuçlar aranmalıdır.

Burun estetiği ameliyatları sadece şekil verme girişimleri olarak görülmemelidir. Bazı kişiler burunlarındaki çirkin görüntüden şikayetçi olabildikleri gibi nefes alma problemleri ile de gelebiliyorlar. Estetik ve Plastik Cerrahi nefes alma sorunu olanlarda bu problemin çözümü ile. olmayanlarda ise fonksiyonel bir bozulmaya yol açmadan kişilerin yüzlerine uyumlu, doğal görünümlü burunlar elde etmeyi amaçlar. Yani Estetik ve Plastik Cerrahi sadece şekil ile değil bumun fonksiyonel kazanımı ile dc ilgilenir. Hastaların beklentileri yanında gerçekçi bir yaklaşım burun ameliyatlarında olmazsa olmaz şartlardandır.

Hastanın ameliyata kendisini iyi hazırlaması sonuç için çok önemlidir.

Toplumumuzda özellikle son yıllarda yaygınlaşmasına rağmen Estetik ve Plastik Cerrahi girişimleri ile ilgili bilgi düzeyi yine dc istenilen düzeyde değil. Hastaların ameliyatlarını gerçekleştirecek uzman hekim tarafından karşılıklı güven esasında bilgilendirilmeleri önem taşımaktadır. Olabilecek komplikasyonların görülme şansını en aza indirmede hekimin tecrübesi ile ameliyatın yapılacağı tam teşekküllü bir ortamın yanında hastanın da uyması gereken bazı kuralların olduğunu bilmesi büyük bir etkendir. Hastalar mutlaka gerçekçi bir beklenti içinde olmalıdırlar.

Olumlu ya da olumsuz tüm sonuçlar konusunda bilgilendirilmelidirler. Bazı hastalar anormal istekler ile tarafımıza başvuruyorlar. Estetik ameliyat olmayı uzun süredir planlayan bazı hastalarımız bize ellerinde ünlü kişilerin resimleri ile gelebiliyorlar. Ya da komşu etkisinde çok kalınan toplumumuzda hastaya en uygun yöntemden hekimin kararını uzaklaştırmaya çalışan kişiler dc az değil. Son zamanlarda ise internet veya basın organlarında bilimsel olmayan, kanıtlanmamış, altında kimsenin imzasının bulunmadığı girişimler ile kafasını karıştıran hasta sayısı ise gün geçtikçe artmaktadır.

Estetik cerrahi ameliyatları her hasta için ayrı planlama gerektiren, ancak tecrübeli ellerde başarının kaçınılmaz olduğu, gerçek beklentilerin ötesine geçilmemesi uygun girişimlerdir. Gerçek ve bilimsel olmayan istekler ile gelen hastaları ameliyat etmemek taraflar için şarta dönüşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: