Emzirmede ezber bozan araştırma

Amerika’da 161 çift ikiz kadın üzerinde yapılan araştırma, anne olmayı düşünen ve meme estetiğine düşkün kadınları rahatlatacak nitelikte.

Zira araştırma bilinenin aksine emzirmenin, memenin sarkmasına değil, dik kalmasına yaradığını ortaya çıkardı.

Aesthetic Surgery Journal Dergisi’nin Eylül 2012 sayısında yer alan bir makalede, meme yaşlanmasıyla ilgili 2009-2010 yılları arasında yaş ortalaması 47,6 olan 161 çift ikiz kadın üzerinde yapılan bilimsel çalışmanın sonuçları yayınlandı.

Sonuçları, “Çarpıcı ve ezber bozan” şeklinde nitelendiren Estetik ve Plastik Cerrah Doç. Dr. Tayfun Türkaslan çalışmayı, “Kadınlar genellikle emzirdiklerinde meme şekli bozulacak, sarkma olacak diye düşünür. Ancak araştırma bu düşünceyi tamamen çürütüyor” sözleriyle değerlendirdi.

Doç. Türkaslan’a göre, ikizler üzerinde karşılaştırmalı yapılan ilk çalışma olduğu için, araştırma sonuçları tüm dünyada büyük ilgi gördü: “Tek yumurta ikizi 161 çiftin genetik yapısı aynıydı. Olguların tıbbi hikayeleri, kullandıkları ilaçlar ayrı ayrı kaydedildi. Menopoz sonrası kullanılan hormon tedavileri kaydedildi. Takipler, metrik hassas topografi ile yapıldı. Çalışma ikizler üzerinde yapıldığı için genetik faktörler kontrol altına alınarak sonuçların tartışmasız olması sağlandı. Böylece meme dokusuna etki eden çevresel faktörler ve yaşam tarzı ile ilgili konuların etkisi daha net anlaşılmış oldu.”

KADINLAR EMZİRİRKEN DEFORMASYON KORKUSU YAŞAMAYACAK

Araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer bulgu ise nemlendirici kullanımının da emzirmeyle benzer etki yapması. Çalışmayla emzirmenin, nemlendirici kullanımının ve hormon tedavilerinin memenin gençlikteki gibi görünmesine yardımcı olduğunun kanıtladığını vurgulayan Doç. Dr. Türkaslan, şunları söyledi: “Artık hastalarımıza, el ve yüzlerine nemlendirici sürerken göğüslerine de sürmelerini tavsiye edeceğiz. Ancak meme büyüten kremleri önermiyoruz. Ayrıca araştırma gösterdi ki emzirmenin olumsuz etkisi, sadece meme başının büyümesiyle sınırlı kalıyor. Artık kadınlar, emzirirken deformasyon korkusu yaşamayacak, emzirerek genç ve canlı göğüslerini daha fazla koruyacak.”

Menopozda veya jinekolojik hastalıklarda kullanılan hormon tedavisinin de benzer etki yaptığını belirten Türkaslan, ancak kanser riski nedeniyle hormon ilaçlarının jinekolog gözetiminde kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

EMZİRME, ANNEYİ DE BEBEĞİ DE SAĞLIKLI KILIYOR

Çalışmanın, meme estetiğini bozan çevresel faktörleri de kesin bir şekilde ortaya koyduğunu kaydeden Doç. Dr. Türkaslan, “Sigara, alkol, çoğul gebelikler, yüksek vücut-kitle endeksi ve göğüslerin aşırı büyük olmasının, memelerin erken sarkmasına, derisinin incelmesine ve yaşlılıktaki gibi görünmesine neden olduğu bu araştırmayla teyit edildi” dedi.

Doç. Tayfun Türkaslan’a göre araştırma, emzirmenin teşvik edilmesi açısından da anlamlı. Çünkü emzirme, hem kadın hem de bebeğin sağlığında çok önemli bir etkiye sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: